fbpx

Aplikacja, która wyznacza zacienioną trasę spacerową

Piesi spacerujący po ulicach Barcelony mają teraz możliwość wybrania trasy, która pozwala uniknąć nadmiernej ekspozycji na słońce. Wszystko dzięki nowej aplikacji.

W upalne dni na ulicach pozbawionych drzew odczuwalna temperatura może być nawet 15-20 stopni Celsjusza wyższa, w porównaniu z zacienionymi alejami. Choć dedykowane mapy mogą brać pod uwagę wiele szczegółów, raczej nie znajdzie się na nich informacji o tym, czy, wybierając konkretną trasę, będziemy się prażyć w słońcu. Opracowana na zlecenie władz miasta, aplikacja „Cool walks” pokazuje, jak dotrzeć  z jednego punktu do drugiej, idąc jak to tylko możliwe w cieniu. Ściśle mówiąc, aplikacja oferuje trzy możliwości: drogę najkrótszą, drogę zoptymalizowaną pod względem cienia oraz „wampirzy szlak”, który pozwala całkowicie uniknąć słońca. Wskazuje także miejsca, gdzie można znaleźć fontanny z wodą pitną lub odpocząć.

Obecnie aplikacja obejmuje tylko jedną dzielnicę, jak się okazało, stworzenie aplikacji było dużym wyzwaniem. Z jednej strony wymagało zgromadzenia ogromnej liczby szczegółów topograficznych, a drugiej – uwzględnienia zmieniającego się z godziny na godzinę położenia Słońca. Te same ulice, które są już dobrze opisane z punktu widzenia kierowców, należało teraz dokładnie przeanalizować pod kątem chodników. W niektórych miejscach należało dodać przejścia i skróty, które nie istnieją na zwykłych mapach. Pomocne okazały się wcześniejsze wysiłki miasta na rzecz zmapowania drzew, po to, by zwiększyć zadrzewienie z 5 do 30% powierzchni.

W miarę, jak kolejne miasta mapują drzewa, danych tego rodzaju jest jednak coraz więcej i może podobne aplikacje zaczną się działać w innych miejscach.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz