fbpx

Obrotowe beczki z Korei mogą uratować życie na drodze

Koreańska firma ETI (Evolution in Traffic Innovation) stworzyła bariery drogowe, które mogą znacząco podnieść bezpieczeństwo na drogach. Od teraz wypadnięcie z drogi nie będzie musiało oznaczać śmierci lub kalectwa. Obrotowe beczki, które zostały tu użyte, są w stanie pochłonąć dużą część energii podczas uderzenia, dzięki czemu samochody nawet przy dużych prędkościach pozostają prawie bez szwanku.

„Rolling Barrier System” bo tak nazywa się zastosowany wynalazek to bariera drogowa złożona z obrotowych beczek, które mają bardzo duże możliwości pochłaniania energii uderzenia. Dzięki temu podczas wypadku mogą one nie tylko utrzymać pojazd na drodze, ale także wyhamować go powoli.

Specjalne właściwości osiągnięto dzięki użytemu materiałowi. Nosi on nazwę EVA i jest podobny do gumy. Wszystko opiera się jednak przede wszystkim na rotacji. Podczas uderzenia energia pojazdu zostaje przeniesiona na energię obrotową beczek przez co jest łatwo wytracana. Takie bariery mają też funkcję prowadzenia kierowcy w nocy. Dzięki pomalowaniu ich farbą fluorescencyjną są bardzo dobrze widoczne po zmroku.
Tekst: Leonard Dolecki

Dodaj komentarz