fbpx

Projekt Oddech udowadnia, że nauka prawidłowego oddychania jest tak samo ważna jak nauka czytania

 

Szkoły z północnego Queensland mają nadzieję, że uczenie dzieci poprawnego oddychania pomoże im w osiągnięciu lepszych wyników w nauce.

Bodhi Whitaker i Kat Tucker, wykwalifikowani nauczyciele w dziedzinie pranayamy (nauka o oddechu, wywodząca się z jogi), stworzyli „Projekt Oddech”, w celu promocji zdrowia w szkołach oraz żeby pomóc uczniom i nauczycielom radzić sobie z lękami i stresem.

Mimo, że oddychanie to czynność automatyczna, Mr Whitaker twierdzi, że większość ludzi nie robi tego poprawnie:

Większość z nas oddycha krótko, ostro i płytko, wyłącznie do klatki piersiowej, w efekcie pozbawiając tlenu zarówno system nerwowy, mózg jak i całe ciało. Podczas praktyki zapoznajemy ludzi z pełnią oddechu, czyli pomagamy naprawdę oddychać, przy użyciu płuc, wykorzystując przy tym właściwości jakie oferuje nam całe ciało.

7825510-3x2-700x467

Ponad 200 szkół w  całej Australii zgłosiło chęć uczestnictwa w projekcie. Sesje odbyły się dotychczas w 70 szkołach, w tym czterech z północnego Queensland.

Kat Tucker stwierdziła, że zapoznanie uczniów i nauczycieli z prostą, trzyminutową techniką oddychania jest równie ważne jak nauka pisania i czytania.

Kiedy uczeń jest w stanie się zrelaksować, bardziej prawdopodobne, że znajdzie prawidłową odpowiedź na jakieś zadanie w swojej głowie.

Karen Carman, nauczycielka z Bentley Park College, powiedziała, że program będzie bardzo pomocny w jej klasach, ponieważ obecnie dzieci są narażone na większą presję niż kiedykolwiek.

Robimy sprawdziany z każdego przedmiotu, podczas których dzieciaki siedzą przy swoich ławkach, zapisując dwie lub trzy kartki. To dużo i mimo, że staram się ich przygotować, to wciąż bardzo stresujące i ma wpływ na resztę szkolnych zajęć.

Carman stwierdziła, że umiejętność uspokojenia się pomoże dzieciom także w życiu pozaszkolnym.

Czasami nie zjedzą śniadania, pokłócą się z rodzeństwem lub rodzicami, czasami nie wiedzą po prostu w co się ubrać… Często nie mamy pojęcia o takich sytuacjach. Myślę, że prawidłowe użycie oddechu z rana może być dla nich pomocne, żeby się skupić, uspokoić i przygotować do lekcji.

Dzieci z Bentley Park College przyznają, że oddychanie pomoże im poradzić sobie z emocjami. A uczą się bardzo szybko.

 

Źródło: abc.net.au

Tłumaczenie: Beata Miernik

 

Dodaj komentarz