fbpx

„Maluje jak starzy impresjoniści”. Prace 10-latki dostępne na całym świecie

Jej pasją jest malarstwo. Jednak na tym nie kończą się jej zainteresowania. Martyna Gruca, 10-letnia dziewczynka, która urodziła się bez rąk, bez problemu jeździ na rowerze, bawi się z rówieśnikami i sprawdza nowe rzeczy. Niedawno dowiedziała się, że jej prace trafią na pocztówki – i będą dostępne poza Polską.

Jeszcze zanim się urodziła, badania USG wykazały, że będzie mieć wadę wrodzoną. W dwunastym tygodniu ciąży jej mama, Gabriela Gruca usłyszała od lekarzy. że dziecko ma skrócone kości rąk. Kolejne badania potwierdziły, że dziecko nie ma kciuka i małego palca oraz zrośnięte dwa palce. Pani Gabriela bała się, że dziewczynce będzie trudno – najprawdopodobniej będzie wymagać stałej opieki lub pomocy. Okazało się jednak, że jest zupełnie inaczej.

Martyna już od najmłodszych lat była „Zosią – Samosią”, nigdy nie chciała pomocy, była ciekawa siebie i świata – próbowała sama się ubierać i myć. Kiedy jej mama zaproponowała, że kupi rower na trzech kołach, aby było jej łatwiej, Martyna stanowczo odmówiła. Dziś jeździ na zwykłym rowerze – bez problemu znalazła sposób na wygodną jazdę. Tak samo było z malowaniem. Brak rąk nie przekreślił marzeń, ale popchnął do szukania rozwiązań. Dziś dziewczynka chwyta pędzel w stopy i sprawnie porusza nim po kartce papieru.

Lubię malować, bo dla mnie to jest zabawa. A zabawa to jest tak, że nigdy się nie nudzi – wyjaśniła 10-latka.

impresjoniści

Dziewczynka, która mieszka w Kąclowej k. Nowego Sącza została niedawno najmłodszą w historii stypendystką Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Wkrótce jej barwne prace pojawią się w formie pocztówek, a do kupienia będą zarówno w Polsce jak i za granicą. Jej opiekun malarstwa, Stanisław Kmiecik, twierdzi, że Martyna ma ogromny potencjał. Nie boi się zestawiać odważnych kolorów, a tym samym przełamuje konwencje.

Jest bardzo odważna, nie boi się malować, nie boi się koloru. Malarze są zwykle oszczędni w tych swoich dokonaniach, bo “co ludzie powiedzą?”. Profesor Kuliś z Nowego Sącza powiedział, że Martyna maluje jak starzy impresjoniści. Zestawia te kolory ze sobą bardzo odważnie – powiedział Stanisław Kmiecik.

Polub profil Martyny na Facebooku.

Obszerny materiał o Martynie możesz obejrzeć TU.

Przeczytaj inny ciekawy artykuł o utalentowanym chłopcu TU.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: DDTVN

Dodaj komentarz