fbpx

Gdy lekarze przebadali jego krew, byli ogromnie zaskoczeni. Okazało się, że jest wyjątkowa. Uratował już ponad 2 mln dzieci

Oto niezwykła historia mężczyzny, który honorowo oddaje krew od 62 lat. Jego osocze jest tak cenne, że został ubezpieczony na milion dolarów. James Harrison w wieku 14 lat przeszedł skomplikowaną operację. Przeżył dzięki transfuzji krwi i gdy osiągnął dojrzałość postanowił odwdzięczyć się zostając honorowym krwiodawcą. Gdy lekarze przebadali jego krew, byli ogromnie zaskoczeni, okazało się bowiem, że jest wyjątkowa.

Produkuje ona bowiem przeciwciała, które ratują noworodki zagrożone śmiertelnie groźnym konfliktem serologicznym, czyli chroni je przed chorobą hemolityczną. Dzięki Jamesowi lekarze stworzyli szczepionkę zwaną Anti-D, dzięki której szacuje się, że uratowano już ponad 2 mln noworodków. Australijczyk przez 60 lat raz w tygodniu oddaje krew, niestety z chwilą osiągięcia 81 lat, będzie musiał zrezygnować z tak szlachetnej działalności. Lekarze są pełni nadziei, że zastąpi go inna osoba, która ma tak samo unikalne osocze, jak James.

Takie historie są niezwykle wzruszające, bo dowodzą, jak jeden mały czyn może mieć ogromne znaczenie dla milionów ludzi. Gdy więc nachodzi was myśl -co ja jeden mogę zdziałać, przypomnijcie sobie opowieść o Jamesie, człowieku o „złotej ręce”.

Czytaj więcej na: mamadu.pl

Dodaj komentarz