fbpx

Jak zadbać o lepsze samopoczucie po wakacjach?

1

Powrót do pracy i szkoły po wakacjach bywa trudny i wiąże się ze wzrostem poziomu stresu, który negatywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i ogólną kondycję organizmu. Zmniejszona ekspozycja na słońce pozbawia nas tak cennej witaminy D, a wiele godzin spędzonych za biurkiem czy w ławce szkolnej zdecydowanie rozleniwia nasze ciało.

Powoli zaczynamy tęsknić za długimi spacerami, wycieczkami rowerowymi, spływami kajakowymi i wspinaczką. Nad głowami zamiast czystego nieba mamy sufity, a zamiast słońca- lampy. U wielu z nas taki nagły przeskok może doprowadzić do znacznego obniżenia nastroju a nawet depresji.

Pij dużo wody

2

Będąc poza domem, zrezygnujmy z mocnej kawy lub czarnej herbaty na rzecz niegazowanej wody mineralnej. Badania wykazały, że współcześni ludzie są odwodnieni, przez co ich organizmy są osłabione i pozbawione energii.

Znajdź czas na relaks

3

Warto znaleźć w ciągu dnia choć trochę czasu na relaks, przy czym relaksem nie nazywamy wypicie kawy przy komputerze, czy wypalenie papierosa w palarni. Spróbujmy chodź na moment oderwać się od codziennych spraw i po pracy czy szkole uciąć sobie krótką drzemkę. Można także poświęcić chwilę na medytację lub po prostu posłuchać dobrej muzyki.

Jedz regularnie

4

W ciągu dnia nie wolno także zapomnieć o jedzeniu. Regularne przyjmowanie posiłków sprawia, że nasz organizm reguluje gospodarkę energetyczną. Nigdy nie zapominajmy o zjedzeniu śniadania przed wyjściem rano z domu. Nawet jeśli zdarzy się nam zaspać, warto chwycić w biegu choć banana, który dostarczy nam pierwszej porcji cukrów i węglowodanów. Również w ciągu dnia trzeba pamiętać o tym, by co 2- 3 godziny coś przegryźć. Bardzo dobrym źródłem wartości odżywczych są na przykład orzechy. Poprawiają pracę mózgu, są dobre dla serca i pozytywnie wpływają na układ krążenia.

Trenuj systematycznie

5

Warto wyrobić sobie dobre przyzwyczajenia i do codziennego planu dnia dopisać zajęcia ruchowe. Czy będzie to poranny jogging, siłownia, czy basen, każda forma wysiłku fizycznego poprawia nie tylko krążenie, ale wzmacnia cały nasz układ kostny i mięśnie. Podczas wykonywania ćwiczeń nasz organizm wydziela także endorfiny – potocznie zwane hormonami szczęścia, które wprawiają nasze ciało w stan euforii. Po ok. 30 minutach ćwiczeń poprawia nam się humor oraz łatwiej jest podejmować decyzje. Dodatkowym plusem regularnych ćwiczeń jest smukła sylwetka, która pozostanie atrakcyjna nie tylko w wakacje, ale cały rok.

Podusmowanie

Aby utrzymać swoje ciało w dobrej formie i nie tracić zgromadzonej podczas wakacji energii, należy przestrzegać czterech podstawowych zasad: pić dużo wody, regularnie spożywać posiłki, znaleźć czas na relaks i codziennie ćwiczyć przez minimum 15 minut. Wprowadzając te zasady na stałe do swojego planu dnia, szybko zauważycie poprawę nie tylko swojej sylwetki, ale przede wszystkim samopoczucia.

Źródło: http://www.activemaniak.pl

Dodaj komentarz