fbpx

Deszcz medali dla polskich wynalazców w Brukseli!

Polska zdobyła główną nagrodę na brukselskiej wystawie wynalazków “Innova 2013”. Grand Prix otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za interaktywny, trójwymiarowy system pomocny przy opracowywaniu strategii zabiegu medycznego.

Polska zdobyła Grand Prix na brukselskiej wystawie wynalazków “Innova 2013” /Katarzyna Szymańska-Borgignon /Archiwum RMF FM

 

To są podwójne badania w jednym obrazie, a do tego używamy jeszcze specjalnego narzędzia – okularów, które pomagają nam zobaczyć np. tętniaka mózgu. Obraz może równocześnie oglądać kilku lekarzy, co ułatwia dyskusję i podejmowanie decyzji np. jak dojść do tego tętniaka, jak go zoperować – wyjaśnia w rozmowie z dziennikarka RMF FM – dr Michał Chlebiej.

 

Prof. Grażyna Ginalska dostała nagrodę za sztuczną kość /Katarzyna Szymańska-Borginon /RMF FM

 

Zdobyliśmy także nagrodę w kategorii kobieta – wynalazca. Zdobyła ją prof. Grażyna Ginalska za “sztuczną kość”. To materiał zastępujący kość, który stosuje się do wypełniania ubytków kostnych i może być stosowany w chirurgii urazowej, stomatologii – mówi profesor. Materiał ten jest innowacyjny, bo jest bardzo sprężysty, można nadawać mu kształt, wchłania bardzo dobrze płyny takie jak krew czy leki, czyli może być chroniony przed infekcją.

 

Polacy zdobyli także 19 złotych medali i mnóstwo wyróżnień. Nagrody pomogą polskim wynalazcom w rozmowach handlowych z firmami i instytutami, które są zainteresowane zastosowaniem tych wynalazków w praktyce – ocenia organizatorka, Barbara Haller de Hallenburg, oficjalny Przedstawiciel Targów INNOVA na Polskę.

 

 

Źródło: http://www.rmf24.pl/nauka/news-deszcz-medali-dla-polskich-wynalazcow-w-brukseli,nId,1059115

 

Dobre Wiadomości

 

ow-w-brukseli,nId,1059115więcej na http://www.rmf24.pl/nauka/news-deszcz-medali-dla-polskich-wynalazcow-w-brukseli,nId,1059115?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Dodaj komentarz