fbpx

„Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, nie należy się mścić – zaczekaj” – mądre przysłowia żydowskie

„W dawnych czasach mawiano: “Jeśli chcesz zemsty, kiedy ktoś cię zrani, wykop dwie groby” – jedno dla siebie i jedno dla twojego wroga. Słowa te wskazują na głęboką prawdę: zemsta jest jak trujący napój, który nie tylko krzywdzi tego, kto został przez nas skrzywdzony, ale także i nas samych. Odczuwane przez nas negatywne emocje, takie jak złość, smutek czy żal, mogą stać się naszymi największymi wrogami, jeśli nie potrafimy ich opanować. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się panować nad swoimi emocjami, zanim zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek działanie.

Przyjęcie krzywdy z wdzięcznością i nieodpłacanie się zemstą to nie jest oznaka słabości. Wręcz przeciwnie, jest to oznaka prawdziwej siły charakteru i mądrości. Odpłacając dobrocią za dobro, zyskujemy przyjaciół i budujemy pozytywne relacje. Natomiast odpłacając złością za zło, wpadamy w błędne koło negatywnych emocji, które mogą nas zniszczyć.

Kiedy czujemy się skrzywdzeni, naturalną reakcją jest chęć zemsty. Jednak mądrość polega na tym, by nie podejmować pochopnych decyzji pod wpływem chwilowych emocji. Zamiast tego warto zastanowić się, co naprawdę chcemy osiągnąć i jakie będą konsekwencje naszych działań. Często okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest przebaczenie i pójście dalej.

Nie ma sensu tracić energii na ludzi, którzy nie rozumieją naszej wartości lub próbują nas skrzywdzić. Lepiej skupić się na tym, co naprawdę jest dla nas ważne i otaczać się ludźmi, którzy nas doceniają i wspierają.

Pamiętajmy, że życie jest krótkie i nie warto marnować go na negatywne emocje i konflikty. Zamiast tego warto dążyć do tego, by być lepszym człowiekiem, dbać o swoje zdrowie emocjonalne i duchowe oraz cieszyć się każdym dniem.

Zemsta może przynieść chwilową satysfakcję, ale w dłuższej perspektywie nie przynosi nic dobrego. Dlatego warto pamiętać o mądrości naszych przodków i zastanowić się dwa razy, zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie. Możemy nie mieć wpływu na to, co ludzie robią nam, ale zawsze mamy wpływ na to, jak na to reagujemy. Wybierz mądrość, wybierz dobroć, wybierz życie.

Poniżej przedstawiamy stare, żydowskie przysłowia, które doskonale wpisują się w ten temat:

„Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, nie należy się mścić – zaczekaj”

„Ludzkie emocje są przyjaciółmi, jeśli potrafisz wysłuchać. Pierwszą emocją, która pojawia się w człowieku, jeśli został przez kogoś obrażony lub zraniony, jest złość. Jest to pierwszy doradca i jeśli natychmiast posłuchasz tego, co mówi ta emocja, skończy się to źle. Aby zrozumieć, jak naprawdę czujesz się z tym, musisz słuchać innych emocji — innych doradców. Zrobienie tego jest łatwe — wystarczy poczekać. Złość to burza, która z pewnością przeminie. Później może pojawić się irytacja i niechęć. Wysłuchaj ich, ale nie rób nic”.

„Musisz przeczekać burzę, aby móc pozbyć się negatywnych emocji: być może, gdy burza minie, poczujesz ulgę. Jeśli tak się nie stanie, a ty nadal będziesz pragnął zemsty, będzie ona przemyślana — nie ma w tym żadnego wstydu. Nie tłum negatywnych emocji, jakiekolwiek by one nie były: strach, lęk, złość — chcesz się ich jak najszybciej pozbyć i przejść do działania, ale jeśli chcesz osiągnąć prawdziwą mądrość i niczym Temida, bogini sprawiedliwości, podjąć dobrą decyzję, musisz wsłuchać się we wszystkie emocje — taka decyzja uchroni Cię przed wieloma kłopotami”.

„Pomyśl, jak trudno jest zmienić siebie, a uświadomisz sobie, jak trudno jest zmienić innych”

„Na drodze każdego człowieka pojawiają się tacy, z którymi czujesz się dobrze i komfortowo — tacy, z którymi nie musisz zastanawiać się, co powiedzieć — tacy, którzy potrafią Cię zrozumieć. Natomiast też są tacy, z którymi bez względu na to, jak bardzo będziesz myślał nad tym, co powiedzieć, będziesz czuł się niekomfortowo. Nie myśl o tym, jak zmienić ludzi, z którymi nie czujesz się dobrze, z którymi jest ci niezręcznie: pomyśl o tym, jak trudno jest zmienić siebie, a uświadomisz sobie, że nie da się zmienić innych. Mędrzec przychodzi tylko do osoby, która jest gotowa i chętna do zmiany — nigdy nie próbuje zmienić samej osoby, nie próbuje wzbudzić w niej pragnienia zmiany — to jej własne zadanie”.

„Nie próbuj zmieniać bliskiej osoby lub członka rodziny. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest pozwolić tej osobie na to, by sama się zmieniła: czasem wymaga to odsunięcia się. Zaprzestanie komunikacji z kimś, kto nie podoba ci się, nie jest okazaniem słabości — jest okazaniem mądrości dla siebie i dla drugiej osoby. Nigdy nie poświęcaj swojego życia na zmienianie innych, nie udzielaj rad — człowiek jest w stanie zmienić tylko siebie. Czasem to właśnie ty potrzebujesz, by człowiek się zmienił, ale on tego nie chce: odejście oznacza uwolnienie dwóch osób jednocześnie, a to jest mądrość, która przychodzi dopiero z wiekiem: marnujemy młodość na te osoby, z którymi nie jest nam po drodze, ale starość musimy przeżyć tylko z tymi, którzy są nam najbliżsi”.

„Jeśli ktoś cię krytykuje, to krytykuje przede wszystkim siebie”

„Ten, kto najgłośniej mówi o moralności, zwykle sam tego nie przestrzega. Ten, kto próbuje odsłonić to, co złe w innych, sam jest przez to pochłonięty. Ludzie są skomplikowani: posiadają jednocześnie najpotężniejszy umysł ze wszystkich i najsilniejsze emocje, które niekiedy go przyćmiewają. Jeśli ktoś mówi o tobie źle, nie oznacza to, że coś jest z tobą nie tak: bardziej prawdopodobne jest, że coś jest nie tak z osobą, która to mówi. Silni ludzie rozpoznają swoje słabości i nie boją się innych ludzi. Natomiast słabi ludzie nie dostrzegają siły innych — szukają słabości, które sami posiadają, aby oczernić innych”.

„Silny człowiek nigdy nie będzie wytykał słabości innej osobie — pomoże odnaleźć jej siłę i znajdzie sprzymierzeńca, a nie wroga. Każdy, kto rzuca kamieniem w kogoś innego, z pewnością trafi nim w siebie. Nie przyjmuj krytyki: jeśli jesteś krytykowany, oznacza to, że jesteś postrzegany jako silna osoba. Mistrz olimpijski nigdy nie krytykuje tych, których pokonał, ale każdy, kto z nim przegrał, krytykuje mistrza olimpijskiego i przypisuje mu szczęście lub próbuje umniejszyć zasługi zwycięzcy. Pragnienie krytyki jest oznaką, że zamiast krytykować, powinieneś stać się silniejszy. Pamiętaj o tym, gdy będziesz krytykowany i gdy sam będziesz chciał zrobić to samo: na krytykę trzeba odpowiedzieć mądrością, tylko czysta woda może zmyć brud”.

One thought on “„Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, nie należy się mścić – zaczekaj” – mądre przysłowia żydowskie

  • 11 grudnia 2023 at 15:44
    Permalink

    „Jeśli ktoś wyrządził ci krzywdę, nie należy się mścić – zaczekaj” – mądre przysłowia żydowskie

    Malo to prawdziwe, patrzac na to jak oni sie teraz mszcza na wszystkich posiadajac najwieksze marki farmakologiczne, banki, firmy itp w garsci. Google, Facebook, itp itd 😀

    Reply

Dodaj komentarz