fbpx

Norwegia chroni dorsze, koralowce i morskie ptactwo przed wyciekiem ropy naftowej

Oto przykład stawiania wartości przyrody nad potrzebę eksploatacji dóbr Ziemi. Nowy rząd Norwegii postanowił chronić cenną linię brzegową wybrzeża przed ewentualnym zagrożeniem związanym z wyciekiem ropy naftowej. Działalność związana z wydobyciem ropy i gazu zagroziłaby największemu na świecie skupisku dorsza i rafie koralowej oraz największej w Europie lądowej kolonii ptaków morskich.

 

To zwycięstwo nie tylko dla nas, którzy spędziliśmy niezliczoną ilość godzin i lat, walcząc o ten cel. To przede wszystkim zwycięstwo natury, w tym dorsza, ptaków morskich i największej na świecie rafy koralowej w zimnych wodach … a także miejsc pracy i przejścia na stuprocentowo odnawialne społeczeństwo – mówi Nina Jensen, prezes WWF w Norwegii.

Na początku tego roku organizacja WWF w Norwegii rozpoczęła kampanię mającą na celu zaprzestanie wydobycia ropy i gazu na wybrzeżach Lofoten, Vesterålen i Senja.

Niepewność wzrosła podczas kampanii wyborczej, podczas której decydowano czy nowy rząd udostępni obszary Lofoten, tymczasowo chronione przed eksploatacją od 2001 r., do wydobycia ropy naftowej, jako reakcja na naciski ze strony przemysłu.

Jednak mniejszościowe partie wywalczyły, aby zapewnić stały zakaz wydobycia ropy i gazu w tym miejscu, uzyskując pewność, że te obszary pozostają wolne od wszelkich wierceń i eksploatacji.

WWF sugeruje, że decyzja ma dużo większe konsekwencje, niż sama ochrona przyrody. Norwegia jest jednym z największych na świecie deweloperów ropy naftowej i gazu, a jej gospodarka jest w dużym stopniu zależna od sektora naftowego. Jednak obecne warunki zmusiły kraj do rozważenia zagrożeń ze strony węglowych źródeł energii na klimat i szukania nowych pozytywnych rozwiązań.

 

Źródło: goodnewsnetwork.org

 

Dodaj komentarz