fbpx

Wybrano najlepszego nauczyciela świata! To franciszkanin z Kenii

 

Nauczyciel przedmiotów ścisłych z kenijskiej wioski, który przekazuje większość swojej pensji na pomoc biedniejszym studentom, został uznany za najlepszego nauczyciela świata i otrzymał nagrodę w wysokości 1 mln USD, pokonując 10 000 nominacji z 179 krajów.

Peter Tabichi, lat 36, nauczyciel matematyki i fizyki w szkole średniej Keriko w Pwani Village, w odległej części Kenii Rift Valley, zdobył nagrodę Varkey Foundation Global Teacher Prize 2019.

Tabichi, członek zakonu franciszkańskiego, odebrał nagrodę podczas ceremonii w Dubaju, której gospodarzem był aktor Hugh Jackman.

Tabichi oddaje 80% swoich dochodów, aby pomóc najbiedniejszym uczniom w słabo wyposażonej i przeludnionej szkole, którzy inaczej nie mogliby sobie pozwolić na mundurki i książki.

Ponad 90% jego uczniów pochodzi z biednych rodzin, a prawie jedna trzecia to sieroty lub półsieroty. Nadużywanie narkotyków, nastoletnie ciąże, przedwczesne porzucanie szkoły, zbyt młode małżeństwa i samobójstwa są tu powszechne. Uczniowie muszą przejść 7 km do szkoły po drogach, które podczas pory deszczowej są nie do przejścia, a w innej porze obszar może być dotknięty suszą i głodem.

Pomimo posiadania tylko jednego komputera, słabego połączenia internetowego i stosunku liczby uczniów do liczby nauczycieli 58:1, Tabichi założył „klub pielęgnacji talentów” i rozszerzył szkolny klub naukowy, pomagając uczniom w podejmowaniu projektów badawczych o takiej jakości, że wielu z nich kwalifikuje się do konkursów państwowych.

Jego studenci brali udział w międzynarodowych konkursach naukowych i zdobyli nagrodę Royal Society of Chemistry za projekt wykorzystania roślin do wytwarzania energii elektrycznej.

Tabichi i jego czterej koledzy dają także indywidualne lekcje matematyki i nauk ścisłych, odwiedzają domy uczniów i spotykają się z rodzinami, by sprawdzić, z czym mierzą się ich uczniowie.

Zapisy do szkoły podwoiły się do 400 w ciągu trzech lat, szczególnym sukcesem jest przybywanie dziewczynek.

Przyjmując nagrodę, Tabichi powiedział: „Jestem tu tylko z powodu tego, co osiągnęli moi uczniowie. Ta nagroda daje im szansę. Mówi światu, że mogą zrobić wszystko. ”

Kenijski prezydent, Uhuru Kenyatta, powiedział: „Peter, twoja historia jest historią Afryki, młodego kontynentu pełnego talentu”.

W piątym roku istnienia nagrody, podkreślano istotną rolę, jaką odgrywają nauczyciele w społeczeństwie.

Sunny Varkey, założyciel Varkey Foundation, powiedział, że ma nadzieję, że historia Tabichiego zachęci innych do podjęcia zawodu i „rzuci światło na naprawdę inspirujących nauczycieli, którzy tworzą jaśniejsze jutro”.

Tabichi powiedział, że młodzi ludzie w Afryce nie będą dłużej powstrzymywani przez niskie oczekiwania. „Afryka wyda naukowców, inżynierów, przedsiębiorców, których nazwiska będą kiedyś sławne w każdym zakątku świata. A dziewczyny będą ogromną częścią tej historii” – powiedział.

„Wierzę, że nauka i technologia mogą odgrywać wiodącą rolę w odblokowywaniu potencjału Afryki. Jest poranek w Afryce. Niebo jest czyste. To czas Afryki ”.

 

Źródło: theguardian.com

Tłumaczenie:Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz