fbpx

Stworzono bandaż z mikrokontrolerem, który analizując zmieniający się stan rany, wypuści odpowiednie substancje, które przyspieszą gojenie

Inteligentny bandaż, na bieżąco reagujący na zmieniający się stan rany pomoże przyspieszyć gojenie się zarówno przewlekłych ran, jak i obrażeń odniesionych przez żołnierzy na polu walki – pisze w najnowszym numerze czasopismo “Advanced Functional Materials”. Naukowcy i inżynierowie z trzech amerykańskich instytutów badawczych opatentowali opatrunek, który może zawierać wszelkie potrzebne do zaopatrzenia rany substancje i mikrokontroler, który steruje ich wydzielaniem.

Bandaż, zaprojektowany przez badaczy z University of Nebraska-Lincoln, Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology, składa się z przewodzących prąd włókien pokrytych żelem, zawierającym między innymi antybiotyki, wspierające gojenie czynniki wzrostu, środki przeciwbólowe, czy inne leki. Kontroler o rozmiarach znaczka pocztowego, sterowany z pomocą smartfona, może przepuścić przez określone włókna prąd elektryczny i podgrzewając je doprowadzić do wydzielenia konkretnej, potrzebnej w danej chwili, substancji. 

Autorzy pomysłu przyznają, że pierwszy pomysł wiązał się z potrzebą zaopatrywania przewlekłych ran, towarzyszących cukrzycy. Teraz są przekonani, że ich wynalazek będzie miał wiele zastosowań. Koszty związane z leczeniem przewlekłych ran są olbrzymie, rozwiązanie tego problemu jest bardzo potrzebne – podkreśla prof. Ali Tamayol. Inteligentny opatrunek może mieć istotne znaczenie także na polu walki. Żołnierze są zagrożeni obrażeniami o różnym charakterze, bandaże zawierające substancje pozwalające ograniczyć upływ krwi i zmniejszyć ryzyko infekcji mają kluczowe znaczenie. Do tej pory stosuje się opatrunki, które po założeniu pasywnie uwalniają leki, możliwość dopasowania ich działania do określonej sytuacji to istotny postęp.

Dodaj komentarz