fbpx

Ochroni przed powikłaniami w COVID-19, Pozytywne właściwości znanego leku

Lek wspomagający leczenie choroby alkoholowej może ochronić przed powikłaniami chorych na COVID-19. Choć do tej pory badania przeprowadzono tylko na zwierzętach, pierwsze wnioski z laboratorium są optymistyczne.

Nieznane właściwości leku

Disulfiram nie jest nowym lekiem, ale farmaceutykiem wymyślonym ponad 70 lat temu. Choć najpierw stosowano go w chorobach pasożytniczych, niedługo potem znalazł zastosowanie w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. Nowa publikacja w magazynie „Journal of Experimental Medicine” rzuca teraz nowe światło na korzystne właściwości leku.

Badania wykazały, że Disulfiram może hamować proces zapalny prowadzący do powstawania NETs, czyli zewnątrzkomórkowej sieci neutrofilowej. Choć neutrofile należą do komórek wrodzonego układu odpornościowego – chronią przed chorobami i odpowiadają za rozpoznanie wrogich patogenów oraz ich neutralizację – to w kilku przypadkach mogą być szkodliwe dla tkanki płucnej i naczyń krwionośnych. Ich zbyt duża ilość powoduje gromadzenie się płynu w płucach, sprzyjając powstawaniu zakrzepów krwi. Disulfiram posiada właściwości blokujące właśnie jeden z tych etapów tworzenia się NETs.

Normalnie NETs uszkadzają tkanki, ale ponieważ Disulfiram zakłóca działanie gasderminy D, cząsteczki potrzebnej do ich wytwarzania, to po leczeniu tym środkiem żadne sieci nie powstają i sytuacja jest zażegnana –wyjaśniła dr Mikala Egeblad, współautorka badania opublikowanego w „Journal of Experimental Medicine”.

Pierwsze wyniki dają nadzieję

Eksperyment z udziałem leku został przeprowadzony na zwierzętach laboratoryjnych – jedne były zakażone koronawirusem SARS-CoV-2, u których rozwinął się COVID-19, drugie miały ostre poprzetoczeniowe uszkodzenie płuc. Zarówno u jednych jak i u drugich zastosowanie Disulfiram zablokowało wytwarzanie NETs, a tym samym obniżyło ryzyko uszkodzenia tkanki płucnej i naczyń krwionośnych. Zdaniem naukowców Disulfiram będzie mógł chronić pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 – zmniejszając ryzyko uszkodzeniem płuc jak i potencjalnego wystąpienia zakrzepów krwi.

Silne działanie hamujące Disulfiramu na powstawanie NETs i wyraźna poprawa wyników leczenia w różnych modelach gryzoni podkreśla potencjał tego leku w terapii chorób związanych z uszkodzeniami płuc, takich jak COVID-19 – dodał dr Robert E Schwartz, jeden z autorów badania.

Aktualnie trwają już pierwsze badania kliniczne z udziałem Disulfiramu na pacjentach chorujących na COVID-19. Jego wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, więc lek nie może być przepisywany u pacjentów z rozpoznanym wirusem.

TUTAJ przeczytasz na temat innych leków, u których stwierdzono skuteczność w leczeniu COVID-19.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Zdrowie Radio ZET

One thought on “Ochroni przed powikłaniami w COVID-19, Pozytywne właściwości znanego leku

Dodaj komentarz