fbpx

Kakeibo – czyli japońska sztuka oszczędzania pieniędzy

Kakeibo, stuletnia japońska metoda zarządzania finansami, jest coraz bardziej popularna jako sposób na świadome wydawanie pieniędzy. Ta metoda, wykraczająca poza proste obliczenia i budżetowanie, oferuje nową perspektywę — finansową uważność.

Stworzona w 1904 roku przez Hani Motoko, japońską dziennikarkę, metoda kakeibo pierwotnie była narzędziem pomagającym kobietom lepiej zarządzać domowymi finansami. Ten prosty, lecz skuteczny system, opiera się na zapisywaniu dochodów i wydatków oraz dokładnym przemyśleniu każdej finansowej decyzji. Kakeibo to nie tylko metoda zarządzania pieniędzmi, ale także filozofia oparta na uważnym rozważaniu każdego wydatku, co może pomóc w eliminowaniu niepotrzebnych kosztów.

Podstawą kakeibo jest zadawanie sobie pytań dotyczących finansów, takich jak: ile posiadasz pieniędzy, ile chcesz oszczędzić, ile wydajesz oraz jak możesz poprawić sposób wydawania pieniędzy. Metoda kładzie nacisk na regularne przeglądy miesięcznych wydatków, co pomaga lepiej zrozumieć i kontrolować własne finanse.

Kakeibo dzieli wydatki na cztery główne kategorie: podstawowe potrzeby, takie jak mieszkanie czy jedzenie; zachcianki, czyli rozrywka i hobby; kultura, w tym wydatki na muzea, teatr i książki; oraz nieprzewidziane wydatki, takie jak wizyty lekarskie czy naprawy. Taka klasyfikacja pomaga w świadomym podejmowaniu decyzji finansowych i ułatwia oszczędzanie.

W odróżnieniu od popularnych aplikacji do zarządzania finansami kakeibo wyróżnia się elementem uważności i refleksji. Zamiast skupiać się wyłącznie na liczbach, ta metoda zachęca do zastanowienia się nad realną wartością i potrzebą każdego zakupu.

Pytania takie jak “Czy to było mi potrzebne?” czy “Czy jestem zadowolony z tego zakupu?” pozwalają na głębsze zrozumienie własnych nawyków konsumenckich i lepsze zarządzanie wydatkami w przyszłości.

Kakeibo to nie tylko metoda oszczędzania, ale także sposób na bardziej świadome i zrównoważone życie finansowe.

One thought on “Kakeibo – czyli japońska sztuka oszczędzania pieniędzy

  • 28 grudnia 2023 at 23:30
    Permalink

    Polacy niestety nie są mistrzami w oszczedzaniu. Nas zwyczajnie nikt tego nie nauczył. Dopiero teraz w ramach ppk wiele osób zaczyna gromadzic srodki na prywatnych kontach. U niektorych są to 2, 3 tysiece, a u innych którzy właczyli sie do programu od razu nawet i 5 tysiecy zł

    Reply

Dodaj komentarz