fbpx

„Wodospad” zatrzymany w czasie? Turyści mogą się nabrać!

Hierve el Agua oznacza w języku hiszpańskim gotującą się wodę. Niezwykłe miejsce w Meksyku nie ma jednak nic wspólnego z wodą czy z wrzątkiem – choć z daleka tworzy takie wrażenie. To, co wygląda jak wodospad w gruncie rzeczy jest formacją skalną z trawertynu. Zobaczcie sami!

Woda czy skała?

Hierve el Agua każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Powód jest prosty – oszałamiające widoki. Hierve el Agua to miejscowość, która znajduje się ok. 70 km na wschód od miasta Oaxaca, a jego sercem jest formacja skalna przypominająca zamarznięty wodospad. Wszystko za sprawą trawertynu – martwicy wapiennej, czyli skały bogatej w węglan wapnia. Proces tworzenia się trawertynu jest wieloetapowy i zajmuje tysiące lat.

wodospad

Tworzy się przez lata

Woda deszczowa, która trafia do gruntu absorbuje dwutlenek węgla formując w ten sposób cząsteczki kwasu węglowego. Następnie, kwas częściowo ulega rozpuszczeniu, gdy wchodzi w kontakt z podziemnym marmurem. Na tym etapie tworzy się główny bohater – wodorowęglan wapnia. Gdy woda wydobywa się z podziemia, ciężkie minerały stopniowo opadają tworząc struktury, które dziś można podziwiać gołym okiem.

Trawertynowe atrakcje

Hierve el Agua posiada dwa „wodospady”: Cascada Chica, formację, która ma 12 m długości i 60 m szerokości oraz Cascade Grande: 30 m długości i 90 m szerokości. Turystyczna miejscowość nie jest jednak jedynym miejscem, w którym można zobaczyć tego typu formacje trawertynowe. W tureckiej Pamukkale jest formacja wysoka na 50 m – na jej szczycie zaś znajdują się gorące baseny.

Podczas pandemii turystyczna miejscowość w Meksyku była niedostępna dla zwiedzających. Od listopada 2021 r. Hierve el Agua znów jest otwarta dla turystów, którzy licznie odwiedzają skalne „wodospady” i robią sobie na ich tle magiczne zdjęcia.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródła: Wikipedia oraz  F7dobry

2 thoughts on “„Wodospad” zatrzymany w czasie? Turyści mogą się nabrać!

Dodaj komentarz