fbpx

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Niektórzy z nas wybierają barwniki dostępne w większości supermarketów do kolorowania jaj, jednak zawierają one czasem niebezpieczne chemiczne składniki. Eksperci zalecają stosowanie naturalnych barwników, które można znaleźć w domowej kuchni.

Dostępne w sklepach spożywczych, dyskontach oraz supermarketach farby do jaj są łatwe w użyciu i szybko działają, co sprawia, że cieszą się popularnością wśród konsumentów. Małgorzata Chobot z SGGW podkreśla, że z tego powodu ważne jest monitorowanie bezpieczeństwa tych produktów.

Na etykietach barwników często znajdują się kody z literą E, które mogą oznaczać zarówno naturalne, jak i syntetyczne składniki. Do najczęściej używanych w barwieniu jaj należą: E102 Tartrazyna (żółty barwnik syntetyczny), E110 Żółcień pomarańczowa FCF (pomarańczowy barwnik syntetyczny), E122 Azorubina (czerwono-brązowy barwnik syntetyczny), E124 Czerwień koszenilowa A (naturalny ciemnoczerwony barwnik z owadów Dactylopius coccus), E133 Błękit brylantowy FCF (niebieski barwnik syntetyczny).

Możliwe skutki uboczne

Chobot wyjaśnia, że mimo iż wszystkie te składniki są zatwierdzone do użytku w żywności, ich spożycie przez osoby szczególnie wrażliwe może prowadzić do niechcianych reakcji. Barwniki azowe mogą wywoływać reakcje alergiczne lub nasilać astmę, a ich spożycie może być związane z nadpobudliwością u dzieci. Również błękit brylantowy może mieć niepożądane efekty.

Doktorantka informuje, że białko obecne w koszenili może u wrażliwych osób wywoływać alergie, a nawet anafilaksję.

Lepszym wyborem są naturalne barwniki, które mogą dawać różne odcienie w zależności od wielu czynników, takich jak kolor skorupki jajka czy składnik użyty do barwienia. Kolory mogą wahać się od bursztynowego (łupiny cebuli) do różowego (buraki), lawendowego (hibiskus), żółtego (kurkuma), niebieskiego (czerwona kapusta) oraz zielonego (mieszanka kurkumy z czerwoną kapustą), choć mogą być mniej intensywne.

Chobot z SGGW podkreśla, że ważne jest przechowywanie barwionych jaj w chłodni, aby uniknąć rozwoju bakterii. Mogą być one przechowywane w lodówce do tygodnia.

Kluczowe dla bezpieczeństwa żywności jest sprawdzenie świeżości jaj, co można zrobić poprzez zanurzenie ich w zimnej wodzie. Najświeższe jajka leżą poziomo na dnie, a te starsze unoszą się na powierzchni.

Dodaj komentarz