fbpx

Siedem odkryć, których dokonały dzieci

Paleontologia, biologia, astronomia. Wszystkie te dziedziny są bardzo skomplikowane, nawet najlepsi naukowcy nie są w stanie orientować się we wszystkich zagadnieniach. Jednakże dzieci także są ciekawe świata i ich zainteresowania czasami prowadzą do niesamowitych zdarzeń. Portal livescience stworzył bardzo ciekawe przedstawienie siedmiu najciekawszych odkryć, które zostały dokonane przez dzieciaki.

1000 letnia pamiątka

Wakacje Noah Cordle przekształciły się w niesamowitą lekcję historii. Znalazł on 10 000-letni grot na plaży w New Jersey. Dokonał tego podczas zabawy zaraz przy brzegu morza. Jego rodzice skontaktowali się z archeologami, aby ocenić znalezisko. Greg Lattanzi stwierdził, że jest to zakończenie strzały, która była używana przez Indian lub Paleo-Indian. Żyli oni na tych terenach od 8 do 10 tysięcy lat temu. Takie odkrycia są bardzo rzadkie, muzeum w New Jersey ma trochę ponad tuzin takich znalezisk. Większość z nich odkryta została na profesjonalnych wykopaliskach archeologicznych.

Kosmiczne odkrycie

W listopadzie 2013 roku 10 latek z Kanady został najmłodszą osobą, która odkryła eksplodująca gwiazdę albo supernową. Obserwował on nocne niebo przez ponad sześć miesięcy. Przez ten cały czas szukał właśnie eksplodującej gwiazdy. Po odkryciu powiedział, że wyglądało to jakby gwiazda migała. Odkrycia dokonał wraz z ojcem, który powiedział, że nigdy nie widział aż tak podekscytowanego swojego dziecka.

Zabawa z muchami

Często mówi się, że gimnazjum jest beznadziejnym pomysłem, młode osoby wkuwają na pamięć formułki. Odkrycie Simona Kashchock-Marenda, ucznia szkoły w USA, zdecydowanie temu zaprzecza. Zainteresowało go, jak sztuczne substancje słodzące wpływają na muszki owocówki. Karmił więc je różnymi substancjami, między innymi Truvią- słodzikiem, który zawiera alkohol cukrowy zwany erytrytolem. Muchy karmione nim umierały po sześciu dniach. Dzieciak wyciągnął więc wniosek, że ten słodzik nie jest zdrowy. Jego badania zainspirowały naukowców, którzy powtórzyli je w laboratorium. Potwierdziły one, że Truvia ma działanie toksyczne a substancja w niej zawarta może zostać użyta do stworzenia środka owadobójczego.

Ząb mastodonta

W kwietniu 2014 roku, dziewięcioletni Phillip Stoll, przyniósł do domu niesamowite znalezisko- 10000 letni ząb. Natknął się na niego chodząc boso wokół własnego domu. Ząb był brązowy i miał ponad 20 cm długości. Jego matka od razu skontaktowała się z pobliskim uniwersytetem w celu rozpoznania obiektu. To, że był to ząb, Phillip od razu wiedział. Jedynym pytaniem było, do kogo on należał? Okazało się, że należał on do prechistorycznego krewnego słonia- mastodonta.

Śmiertelny grzyb

Od ponad 20 lat, w Kalifornii, ludzie trafiają do szpitala po kontakcie z grzybem Cryptococcus gattii. Część z tych osób nawet umiera. Naukowcy przez ten cały czas nie mogli dojść, gdzie oni się z nim spotkali. Ojciec Elana Filler, zajmuje się chorobami zakaźnymi i podjął on się zadania odpowiedzi na to pytanie. Dziewczyna chciała wykonać jakiś fajny, naukowy projekt i także podjęła się znalezienia miejsca występowania grzyba. I to jej się udało! Znalazła trzy drzewa, na których można go spotkać. Jej wyniki były nawet częścią artykułu opublikowanego w PLOS Pathogens.

Prehistoryczne odkrycie

Kevin Terris prowadziła badania archeologiczne w ramach projektu dla szkoły średniej. Trafiła ona na coś niesamowitego- szczątki dinozaura. Jest to najstarszy zwierzak odkryty przez dziecko. Archeolodzy zidentyfikowali go jako Parasaurolophus, roślinożernego dinozaura żyjącego w kredzie. Przemierzał on ten świat ponad 75 milionów lat temu.

Krewni człowieka

w 2009 roku, 9-letni Matthew Berger, spędzał dzień ze swoim ojcem podczas wykopalisk archeologicznych. Przypadkowo odkrył on szczątki prehistorycznego krewnego człowieka- Australopithecus sediba. Wiek szczątek oceniony został na ponad 2 miliony lat. Matthew znalazł je poza terenem, gdzie były wykonywane wykopaliska. Chciał on wykonać prace na swoją rękę i wyjątkowo mu się to udało. Naukowcy, oprócz szkieletu dziecka, znaleźli w tym miejscu jeszcze dwie osoby- kobietę i mężczyznę. Dziecko spotkała miła niespodzianka- dostał on możliwość nazwania znalezionych szczątek dziecka, wybrał on imię Karabo.

 

Źródło: livescience.com

Dodaj komentarz