fbpx

Polska firma produkuje surowiec cenniejszy niż złoto

Firma Apeiron, z siedzibą we Wrocławiu, jest jednym z czołowych na świecie producentów katalizatorów do procesu metatezy. Mowa o specjalnym proszku, którego wartość przewyższa cenę złota. Umożliwia on wykorzystanie odnawialnych surowców do produkcji, między innymi, perfum czy medykamentów.

“Nasze katalizatory mają zdumiewające właściwości. Potrafimy prowadzić reakcje, które w przyrodzie są niewykonalne, przecinając podwójne wiązania kwasów tłuszczowych” – wyjaśnia w wywiadzie dla “Forbesa” Michał Bieniek, naukowiec i założyciel Apeironu. Aktualnie firma współdziała z przedsiębiorstwem z Francji, dostarczającym esencje zapachowe dla branży kosmetycznej. Jak informuje “Forbes”, współpraca dotyczy produkcji zapachu piżma, charakterystycznego dla wielu znanych perfum, na przykład Chanel N°5. Dodatkowo, Apeiron jest zaangażowany w projekt z Szwajcaria związany z opracowywaniem nowego medykamentu na cukrzycę. Katalizatory te znajdują zastosowanie także w produkcji ram do dachów panoramicznych dla samochodów marki Mercedes.

Wartościowy surowiec

Michał Bieniek zainteresował się metatezą kilkanaście lat temu podczas pobytu naukowego we Francji. Tam stworzył katalizator i zainicjował współpracę z koncernem Schering-Plough. Cena, sięgająca niemal 70 tys. euro za kilogram, nie odstraszyła amerykańskiej firmy. Oznacza to, że katalizator ten jest bardziej wartościowy niż złoto, a marża może wynieść nawet 80%.

Metateza umożliwia produkcję tańszą, szybszą i bardziej ekologiczną, zastępując ropę naftową na przykład olejem roślinnym. “To była szansa dla Michała, zwłaszcza w erze zielonych technologii” – podkreśla w “Forbesie” prof. Karol Grela z Uniwersytetu Warszawskiego. To współczesna alchemia. Świadomość potencjału metatezy wzrosła w 2005 roku, kiedy trzej naukowcy zostali uhonorowani Nagrodą Nobla za prace nad tą metodą. Yves Chauvin, Richard Schrock i Robert Grubbs założyli firmę Materia, oferując jednak nie katalizator, ale jedynie licencję.

Rozwój Apeironu był możliwy dzięki grantowi w wysokości 700 tys. zł z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zamiast pracować dla innych, dr Bieniek udoskonalał rodzimy katalizator, oceniany jako równie dobry co ten stworzony przez laureatów Nagrody Nobla.

Apeiron ma nadzieję na współpracę z PKN Orlen w zakresie produkcji tworzyw sztucznych z olejów roślinnych.

“Współpraca z Apeironem idealnie wpisuje się w rozwój nowych obszarów biznesowych, określonych w strategii do 2030 roku” – tłumaczy w wywiadzie dla “Forbesa” Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Inwestor Stanisław Knaflewski z firmy Altimira stwierdza, że działalność Apeironu to “alchemia XXI wieku: z tanich surowców wytwarza się proszek, który jest bardziej wartościowy niż złoto”.

Dodaj komentarz