fbpx

“Wymiana Ciepła”. W Polsce pojawiają się wieszaki z ubraniami dla potrzebujących.

Wymiana Ciepła to akcja zainspirowana podobną inicjatywą z Budapesztu. Idea jest bardzo prosta: każdy, kto ma niepotrzebne ciepłe ubrania, może zostawić je na specjalnym wieszaku. Każdy, kto potrzebuje ciepłych ubrań, może je sobie stamtąd zabrać.

Pierwszy wieszak stanął na warszawskiej Woli przed urzędem dzielnicy przy al. Solidarności 90. Kolejny przy Wolskim Centrum Kultury na ul. Obozowej 85. Organizatorzy akcji zachęcają też do stawiania własnych punktów. “Jeśli ustawicie wieszak – przyślijcie nam info – foto i lokalizację. Możemy tu stworzyć mapę Wieszaków Wymiany Ciepła w Warszawie. Będzie to cenna informacja dla tych, którzy chcieliby dowiesić ubrania w swojej okolicy.” – apelują na stronie akcji na Facebooku.

Wszystkie wieszaki będą na bieżąco pojawiać się na poniższej mapie.

 

“Wymianę ciepła” zorganizowała mieszkanka Warszawy Wiktoria Siedlecka-Dorosz. Impulsem do działania stała się dla niej podobna akcja, którą zorganizował jakiś czas temu 21-letni aktywista z Budapesztu, Zsigmond Gerlocz. Organizatorce zależało, żeby wieszaki stały legalnie. Bo jaki jest sens przynosić rzeczy, skoro za kilka godzin zostaną usunięte przez straż miejską.

O całej akcji poinformowała na swoim Facebooku. Po kilku godzinach odpisał jej burmistrz dzielnicy Warszawa Wola. Wyraził chęć pomocy i wzięcia udziału w akcji. Urzędnicy nie tylko udostępnili pani Wiktorii przestrzeń przed ratuszem, ale także zorganizowali wieszaki i namiot, dzięki temu ubrania nawet w czasie opadów deszczu lub śniegu nie przemokną.

Organizatorce akcji zależy na tym, aby wieszaki stały jak najdłużej. Bo jak sama przyznaje, ciężko jest dotrzeć do osób najbardziej potrzebujących, które zazwyczaj nie czytają gazet, nie oglądają telewizji i nie mają dostępu do internetu.

Wieszaki pojawiają się również w innych polskich miastach. Trzymamy kciuki za powodzenie tego projektu.

Źródło: Facebook, materiał prasowe

Dodaj komentarz