fbpx

Polska jest liderem na rynku Unii Europejskiej pod względem uprawy dyń

Polska od 2020 roku zajmuje niekwestionowaną pozycję lidera wśród krajów Unii Europejskiej pod względem uprawy dyni. W ciągu ostatniej dekady ilość wyprodukowanego tego warzywa wzrosła ośmiokrotnie, osiągając rocznie 400 tys. ton, zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W 2022 roku Polska była odpowiedzialna za niemal 40% całkowitej produkcji dyni w UE.

Powód tak znacznego wzrostu uprawy dyni w Polsce wiąże się ze wzrastającym zainteresowaniem konsumentów oraz relatywną prostotą hodowli. Dynie nie potrzebują żyznej gleby ani intensywnej ochrony chemicznej. Dodatkowo mogą być przechowywane przez kilka miesięcy, co umożliwia ich zakup również w sezonie późnojesiennym oraz zimowym – tłumaczy zastępca dyrektora KOWR, Marcin Wroński.

Różnorodność dyni

W Polsce hoduje się przede wszystkim dwie odmiany dyń: zwyczajną i olbrzymią. Ich zastosowanie jest różnorodne, od konsumpcyjnego po dekoracyjne.

Dynia jest często używana w kuchni. Jest bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty. Zawiera dużo białka, błonnika pokarmowego, jest niskokaloryczna i łatwostrawna. Oprócz samego warzywa, na rynku dostępne są również pestki oraz olej z dyni, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i fitosteroli – wymienia Wroński.

Dynia jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, na przykład jako dodatek do pieczywa, a także w branży farmaceutycznej oraz jako karma dla zwierząt.

Dodaj komentarz