fbpx

15 pomysłów na niematerialne prezenty

Od dzieciństwa, na urodziny rodzice dawali mi doświadczenia – wspólne nurkowanie w Hańczy, spotkanie z ulubioną autorką, kolację w restauracji czy tropienie żubrów. Odstępstwem były rzeczy, które wykonali sami – do dziś pamiętam domek dla lalek zrobiony z szuflady, któremu bardzo długo schły ściany bo malowali go w nocy przed urodzinami temperami. Był najpiękniejszy na świecie ale niestety zaginął przy jakimś remoncie. Jeśli istnieje niebo, to znajdę w nim ten domek. Lubię ten zwyczaj dawania swojego czasu i uwagi. Bo w obdarowywaniu się jest piękno i sens ale nie musi się to łączyć z niepohamowaną konsumpcją (która ubija duchowość – moim zdaniem). Postanowiłam zaproponować więcej pomysłów na niematerialne prezenty.

Podarujcie swoim bliskim pod choinkę:

1. Przestrzeń
Czyli zaproszenie na spacer szlakiem dobranym pod obdarowanego


Potrzebne:
Czas,
znajomość zainteresowań osoby, którą chcemy obdarować,
miasto lub natura
Piękny bon/zaproszenie
Przygotowanie:
1.Zastanów się co sprawiłoby radość osobie, której robisz prezent. Miejskie murale? A może miejsca, których nie zna w najbliższej okolicy? Albo ważne dla Was punkty (np. dla dziecka – szpital w którym się urodziło, park, do którego lubiliście chodzić kiedy był dzidziusiem i tp.) Trop jakiegoś pisarza? Najciekawsze punkty na wszystkich liniach metra? A może dzikość w najbliższej okolicy?
2. Przemyśl i opracuj trasę.
3. Wykonaj zaproszenie na spacer/wycieczkę, włóż do koperty i schowaj pod choinkę.

2. Dostęp do innego świata
Bon na przeczytanie fragmentu ulubionej/specjalnie wybranej książki/wiersza (może być to lektura systematyczna lub w wybranym przez obdarowanego momencie, z opcją przez telefon).

Potrzebne:
Książka,
Głos,
Znajomość preferencji literackich
Piękny bon/zaproszenie
Przygotowanie:
1. Przemyśl jaki fragment/cały tekst chcesz przeczytać lub zostaw wybór obdarowywanemu.
2. Zapisz na kartce bon na wspólne czytanie. Ustal termin (jeśli ustala go obdarowany zaznacz to). Włóż opakowany prezent pod choinkę.UWAGA!!!
Ważna jest treść ale skupiając się na tym co niematerialne nie zapominajmy o formie. Koniecznie pięknie ozdób i zapakuj bon. To może być zapis na starej pocztowce z antykwariatu, napis lukrem na ciasteczku albo co tam wymyslisz. Ja uwielbiam bony w formie kolaży na zużytych biletach do MZK i pakować je ozdobnie, w całą masę -rzecz jasna recyklingowych – pudełek, tak by pod choinką było dużo pięknych paczek.

3. Muzykę
Wykonanie specjalnie dla obdarowanego jego ukochanej piosenki (nauczenie się tego utworu dla niego)


Potrzebne:
Znajomość ulubionej piosenki/utworu osoby, którą obdarowywujemy,
Jakikolwiek instrument (może być grzebień albo cymbałki z napełnionej wodą szklanek),
Czas na naukę,
Piękne zaproszenie
Przygotowanie:
1.Ustal jaka piosenka ucieszy obdarowywanego
2. Poświęć czas na naukę utworu i aranżację
3. Pięknie zapakuj bon i schowaj pod choinkę.

4. Luksus
Czyli śniadanie do łóżka.


Potrzebne:
Znajomość preferencji kulinarnych obdarowywanego,
Wiktuały
Taca
Piękny bon/zaproszenie
Przygotowanie:
1. Przygotuj bon na takowe śniadanie w wybranym terminie
2. Sporządź menu
3. Przygotuj wybrane dania i podaj na srebrnej tacy podśpiewując jak dobrotliwa niania ze starych angielskich książek dla dzieci (chyba, że obdarowany woli się poczuć jak bogaty maharadża. Czy jeszcze inaczej, gdzie moja wyobraźnia nie sięga). No dobra, taca nie musi być srebrna.

5. Dotyk
Czyli masaż. Cudownie jest zaprosić kogoś na profesjonalny masaż ale ten wykonany przez nas też może być bardzo miły. Nie będzie to oczywiście masaż leczniczy tylko relaksujący. W naszej kulturze masaż kojaży się często z czymś intymnym i np. starsi ludzie mogą mieć przed nim opory. Jednocześnie bywają bardzo spragnieni życzliwego, niemedycznego dotyku. W przypadku mojej babci sprawdzał się ajuwerdysjki masaż rąk i twarzy. Bardzo lubię też tak obdarowywać moje zestresowane koleżanki.
Potrzebne:
Sprawne ręce,
Odrobina zaufania między obdarowywującym i odarowywowanym,
Wygodna przestrzeń,
Piękny bon/zaproszenie.
Przygotowanie:
1. Jeśli nie mamy pojęcia o żadnym masażu można podpytać znajomego masażystę lub zobaczyć instruktaże na YouTubie.
2.Wykonaj bon/zaproszenie na masaż, włóż do koperty i schowaj pod choinkę.

6. Czas
Czyli bon na wysprzątanie mieszkania, opiekę nad dzieckiem czy wszelkie inne wykorzystanie naszego czasu, by obdarowany mógł się zająć czymś innym.


Potrzebne:
Czas,
Znajomość potrzeb osoby obdarowywanej,
Piękny bon/zaproszenie
Przygotowanie:
1. Wykonaj bon/zaproszenie na wykorzystanie Twojego czasu. Dokładnie opisz formułę np.
„bon na 3 razy pozmywanie naczyń”. Możesz też po prostu dać informację, że może wykorzystać w dowolny sposób Twoje 5 godzin.
2. Włóż bon do koperty i schowaj pod choinkę.

7. Nadzieję
Czyli deklaracja np. trwającej miesiąc, codziennej prasówki z dobrych wiadomości ze świata.
Mój cudowny kumpel Mateusz Morawiec przesyła mi taki spis (z Argentyny!) przez czas mojego leczenia. I to jest cudowne!!!!


Potrzebne:
Dostęp do Internetu lub codziennej prasy
Minimalna znajomość zainteresowań osoby obdarowywanej (jednego bardzo ucieszy, że w Burkina Faso zaszczepiono rekordową ilość dzieci a drugiego taka wieść zasmuci. Dobre wieści bywają względne).
Deklaracja prasówki (warto ustalić przedział czasowy)
Przygotowanie:
1.Zapisz (np. na pocztówce) deklarację codziennej prasówki dobrych wieści przez okres np. miesiąca, włóż do koperty i schowaj pod choinkę.8. Nieśmiertelność (prezent połowicznie niematerialny i nie tylko dla obdarowanego)
Czyli zasadźcie razem drzewo.
Ps. Moje dzieci jadły w te wakacje jabłka, które zasadził w naszym sadzie ich prapradziadek!Potrzebne:
Sadzonka lub nasionko,
Przestrzeń na której możemy zasadzić,
Troszkę wiedzy – przydatne linki TU, TU i TU.

Przygotowanie:
1. Zakup sadzonkę lub zgarnij z ulicy kasztana czy żołędzia.
2. Poczytaj o tym jak chodować drzewa i starać się o zgodę na sadzenie (jeśli obdarowany chce zasadzić swoje drzewko w mieście).
3. Z zebranych informacji sporządź instrukcję i dołącz do prezentu.
4. Sadzonkę/nasionko + instrukcję pięknie zapakuj i schowaj pod choinką.
5. Drzewko można nazwać.


9. Wdzięczność
Czyli słoik, z instrukcją by obdarowany codziennie wkładał do środka karteczkę z zapisanym co się dobrego wydarzyło tego dnia.

Potrzebne:
Słoik,
Karteczka z instrukcją
365 karteczek
Przygotowanie:
1. Weź duży ładny słoik (np. po kiszonych ogórkach).
2. Ozdób go troszkę – np. dodaj gustowną etykietkę „Miłe chwile 2020” (możesz jakoś bardziej dowciapnie, ja trochę jestem sztywniarą), zakrętkę owiń szmatką w zające (czy co tam obdarowany lubi) i tp.
3. Wytnij 365 karteluszków (mogą być recyklingowe)
4. Sporządź instrukcję – niech obdarowany codziennie zapisuje na karteluszku datę i krótkie hasło najmilszej chwili danego dnia.
5. Ładnie zapakuj i schowaj pod choinkę.

10.Słowo
Czyli zapisane np. na kamieniu słowo, które przydałoby się tej osobie.Może być z innego języka, nie występujące w polskim (np. ja zamierzam mojej koleżance podarować hiszpańskie Duende). Fajnie by nie trąciło banałem – każdemu można dać „radość” czy „wolność”. Ważne by było faktycznie dopasowane pod tę osobę. A przy tym konieczne jest wyczucie -„radość” dla kuzynki z depresją czy „wolność” dla wójka, który odsiaduje wyrok – mogą być nietrafione. A może właśnie bardzo trafione.
Mi kiedyś miły sercu chłopiec podarował zapisane na otoczaku wyłowionym z Wisły słowo „śniadanie”. To było cudowne, bo on faktycznie zauważył, że ja zapominałam rano jeść. Chłopiec przeniósł się do Azji i mam z nim sporadyczny kontakt, kamień zgubił się przy przeprowadzce ale to słowo ze mną jest. I kiedy zapominam o siebie dbać wyświetlają mi się białe literki na czarnej fakturze otoczaka (chłopiec miał biały marker).
UWAGA!!!!
W wersji hard wymyślamy słowo, które idealnie pasuje do tej osoby ale nie ma go w słowniku. Np. ja w tym roku podrzucę komuś słowo określające „stan głębokiej radości pomieszanej z ulgą, wynikający z faktu, że jakiś konflikt na świecie czy problem społeczny został rozwiązany”. Ale nie zdradzę Wam jakie to słowo, bo to przestanie być prezent dla tej osoby.
Potrzebne:
Znajomość danej osoby,
kamień (lub inny obiekt na którym chcemy zapisać owo słowo),
marker lub dłuto

Przygotowanie:
1. Pomedytuj nad daną osobą, poszukaj słowa idealnego.
2. Wybrane słowo zapisz lub wyżłób w kamieniu.
3. Ładnie zapakuj i schowaj pod choinkę.
11. Wspomnienia
Czyli spisane w zeszycie (hasłowo) najmilsze wspomnienia związane z tą osobą.


Potrzebne:
Zeszyt,
Dostatecznie długi czas trwania relacji i pewna zażyłość by istniały miłe wspomnienia
Trochę czasu, by przywołać wszystkie miłe chwile związane z obdarowywaną osobą.
Przygotowanie:
1. Spisz w zeszycie hasłami miłe wspomnienia związane z tą osobą (np. „Nocne rozmowy przez telefon w lipcu 2017, kiedy zerwałeś z T.” albo „Baklawa na Smoczej”). Poświęć na to sporo czasu, by przywołać z odmętów pamięci oczywistości i zapomniane perełki.
2. Ładnie zapakuj i schowaj pod choinkę.12. Umiejętność
Zaproszenie na podzielenie się jakąś umiejętnością.
Każdy z nas umie coś czym może się podzielić – piec karpatkę, mówić po niemiecku, bawić się w „Misiu misiu idź do klatki” – można podarować bon na wspólną naukę danej umiejętności.


Potrzebne:
1. Świadomość umiejętności lub wiedzy, ktorą chcemy się podzielić.
2. Bon/zaproszenie na podzielenie się umiejętnością

Przygotowanie:
1.Zapisz (np. na miłej pocztówce) zaproszenie np. na dwugodzinne warsztaty z żonglowania
2. Włóż do koperty i schowaj pod choinkę.
13. Lepszy kawałeczek świata
Czyli informację, że w imieniu obdarowanego wsparliśmy jakiś ważny cel – np. zbiórkę na czyjeś leczenie czy bliską sercu fundację.
Znam osoby, które życzą sobie wyłącznie takich prezentów.


Potrzebne:
1. Znajomość obszaru ważnego dla osoby obdarowywanej (np. dziadka o prawicowych poglądach może nie ucieszyć wsparcie dla Feminoteki – to wsparcie zróbmy w imieniu taty feministy – ale już np. leczenie zbiórki na operację serca małej Basi będzie strzałem w dziesiątkę). Dzieci mogą się ucieszyć, że kasa poszła na zwierzęta, które lubią. Ale może im to też zwisać.
2. Kasa i dostęp do Internetu by dokonać wpłat.
Przygotowanie:
1. Zastanów się jakie problemy społeczne czy charytatywne leżą na sercu osób, które chcesz obdarować.
2. Dokonaj wpłat.
3. Informacje o przelewach wydrukuj, ładnie zapakuj i schowaj pod choinkę.14. Dostęp do środka naszej głowy.
Czyli opowiadanie napisane specjalnie dla obdarowanego

HENRI ROUSSEAU: The Dream


Potrzebne:
Trochę weny,
Komputer lub długopis,
Kartka
Przygotowanie:
1. Zastanów się jaką stylistykę lubi osoba, którą chcesz obdarować- horror, komedię, przypowiastkę filozoficzną?
2. Opisz Waszą znajomość – lub jakiś Wasz wspólny wyjazd, ważny czas – w tej stylistyce.
3. Ładnie przepisz lub wydrukuj, zapakuj i włóż pod choinkę.

15. Pożywkę dla wyobraźni
Czyli nagrane przez Ciebie słuchowisko.


Potrzebne:
Tekst do słuchowiska (może być napisany specjalnie na tę okazję, lub np. opowiadanie ulubionego pisarza)
Dyktafon
Instrumenty (lub inne sprzęta) do tworzenia dźwięków.


Przygotowanie:
1. Wybierz tekst
2. Opracuj aranżację – gdzie się ma pojawić grzmot, gdzie świergot ptaków a kiedy dzwoneczki.
3. Nagraj w pojedynkę lub z kompanami (fajnie brzmi wiele głosów przy dialogach)
4. Nagraj na kasetę, płytę lub plik na kompie (wówczas np. prześlij linkiem a pod choinkę włóż informację by sprawdzić pocztę).
Tekst pochodzi z bloga: czujczuj.blogspot.com
Autorka: Olga Ślepowrońska

Dodaj komentarz