fbpx

Sisu – poznaj fiński sposób na szczęście

„Hygge”, „hvile”, a może „sisu? Moda na skandynawski styl życia nie przemija. Sisu to kolejna propozycja zdrowego podejścia do życia – tym razem pochodzi z surowej i chłodnej Finlandii.

Koniec „hygge”?

„Hygge” oznacza ciepło i przytulnie, „hvile” zaś mówi o sztuce odpoczywania. I choć te dwa słowa (pierwsze wywodzi się z języka duńskiego, drugie z norweskiego) każą wierzyć, że filozofia mieszkańców Skandynawii polega na słodkim nicnierobieniu, to nie dajcie się zwieść!

Skandynawowie to silny i wytrwały naród, który za nic ma surowe warunki pogodowe, o czym może świadczyć wzrost popularności „zielonych przedszkoli”. Słowo „sisu” doskonale oddaje ducha mieszkańców tego chłodnych krajów. W skrócie – „sisu” to odwaga, wytrwałość, upór, hart ducha i siła woli. A więc typowe cechy Finów.

 

Ten niewielki naród od kilku lat zajmuje piąte miejsce w rankingu „World Happiness Report” – czyli najszczęśliwszych krajów na świecie. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, niskiego nasłonecznienia i surowej natury Finowie deklarują wysokie zadowolenie z życia. Paradoksalnie, to właśnie owe „przeszkody” sprawiają, że każdy Fin już od najmłodszych lat jest przyzwyczajony do życia poza strefą komfortu. Dzięki temu do szczęścia potrzebują niewiele – kontaktu z naturą, ciszy, powietrza, spokoju.

Chłód i prostota

Podobnie jak Szwedzi, Duńczycy i Norwegowie, Finowie pod koniec tygodnia zostawiają swój bezpieczny świat i ruszają na przygody. Niezależnie od temperatury spędzają weekendy pod namiotem lub w nieogrzewanych drewnianych domkach typu „hytte”. Gotują i jedzą proste posiłki na świeżym powietrzu i pokonują setki kilometrów pieszo z wielkim plecakiem. Taki styl życia hartuje ich charakter.

Finowie znani są ze swojej niezłomności, silnej woli i odporności psychicznej. Chwalenie się czy wywyższanie jest im obce. Jak pisze autorka książki „Sisu: The Finnish Art. of Courage (Sisu: fińska sztuka odwagi), Joanna Nylund, „sisu” to moment, w którym wydaje ci się, że już nic więcej nie udźwigniesz, a jednak idziesz naprzód i pokonujesz przeszkody.

  • Sisu” pomaga nam przetrwać najgorsze. Gdy jesteś bliska poddania się, „sisu” dodaje ci wiatru w żagle i popycha do przodu – wyjaśnia badaczka zjawiska, Emilia Lahti.

Fińska definicja szczęścia

Czym zatem jest szczęście? Dla Finów to życie blisko przyrody. Mieszkańcy chłodnego kraju deklarują też, że cenią spokój, ciszę, porządek, niezależność, prostotę i sprawiedliwość. Ale paradoksalnie – komfort i wygoda są daleko za podium najważniejszych wartości. Ich zdaniem to właśnie przekraczanie własnych granic rozwija i daje poczucie spełnienia.

Przepis na szczęśliwe życie według Finów jest zatem prosty: nigdy się nie poddawaj, rób trudne rzeczy, które będą rozwojowe. Sprawdzaj się w wymagających warunkach, bądź w bliskim kontakcie z naturą, nie unikaj sytuacji, których się boisz. Nagrodą będą poczucie siły i niezależności. A to w obecnych czasach cechy, które zawsze pomogą przetrwać – niezależnie od zmieniających się warunków na świecie.

 

Zobacz też:

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

One thought on “Sisu – poznaj fiński sposób na szczęście

Dodaj komentarz