fbpx

Serial 23-letniej Polki podbija świat. W USA uznano ją za obiecującą gwiazdę

Ma dopiero 23 lata, a już znalazła się na prestiżowej liście „Variety”. To coroczne zestawienie uzdolnionych twórców z całego świata, którzy będąc poniżej 25. roku wyróżniają się wyjątkowymi osiągnięciami. Kim jest Natasza Parzymies?

Pierwszy sezon serialu „Kontrola” podbił serca internautek i internautów na całym świecie. Natasza Parzymies – twórczyni kultowego serialu – jeszcze wtedy nie sądziła, że to początek wieloletniej przygody z tym tytułem. Pierwszy odcinek był etiudą nakręconą na potrzeby zaliczenia na studiach. Natasza miała wówczas 18 lat. Młoda dziewczyna zdecydowała się opowiedzieć historię dwóch zakochanych w sobie dziewczyn, których los na nowo połączył po latach rozłąki. Pierwszy sezon udostępniła dwa lata później na platformie YouTubie – po polsku jak i po angielsku. To był strzał w dziesiątkę. „Kontrolę” oglądano na całym świecie, również w Brazylii, Indiach, Stanach Zjednoczonych czy w Chinach. Pierwszy odcinek został wyświetlony 27 mln razy.

Wiedziałam, że to będzie pierwszy w historii polski serial internetowy, w którym wątek pary tej samej płci jest na pierwszym planie. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że będzie to przełomowy serial. Po prostu zrobiłam coś, co chciałam zobaczyć, a czego nie mogłam obejrzeć w polskiej telewizji – wyjaśniała w jednym z wywiadów Natasza Parzymies.

Po sukcesie pierwszego sezonu Natasza zdecydowała się nakręcić kolejny. „Kontrola” stała się nagle serialem wiralowym, wielokrotnie komentowanym i udostępnianym w social mediach. To pokazało siłę wyrazu tej uniwersalnej opowieści jak i wielką społeczną potrzebę dostępu do filmów o osobach nieheteronormatywnych.

Zależało mi na tym, by opowiedzieć o miłości między dwiema dziewczynami, bo takich historii wciąż brakuje. Polskie filmy z głównymi bohaterami, którzy nie byliby heteroseksualni, można policzyć na palcach jednej ręki. A wiem, jak dużo znaczy móc obejrzeć taką historię w swoim języku − wyjaśniała w rozmowie z dziennikarką „Wyborczej”.

Film został nakręcony niskobudżetowo i został udostępniony dla szerokiej publiki całkowicie za darmo. Mimo to (a może dzięki temu?) trafił do widzów z całego świata. Nic dziwnego, że 23-letnia reżyserka (jako jedyna Polka) znalazła się na prestiżowej liście “Variety Young Hollywood Up Next Impact List”. W tym corocznym zestawieniu pojawiają się twórcy poniżej 25. roku życia, którzy wyróżniają się międzynarodowymi osiągnięciami. W tegorocznym zestawieniu oprócz Nataszy Parzymies na liście znaleźli się też: Lily D. Moore, Olivia DeJonge, Maude Apatow, Emma Chamberlain, Kit Connor i Joe Locke,  Iann Dior, Willow Smith.

View this post on Instagram

A post shared by Natasza Parzymies (@natiszka)

 

Kolejne sezony serialu „Kontrola” (trzeci i czwarty) są do obejrzenia za pośrednictwem platformy Player VOD. Jest on również dostępny na międzynarodowym serwisie VOD discovery+. W rolach głównych zagrały Ada Chlebicka i Ewelina Pankowska. I choć sezon czwarty był ostatnią częścią „Kontroli” to Natasza Parzymies zapowiada kolejne filmowe niespodzianki. Czekamy z niecierpliwością!

Zobacz też:

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: wyborcza.pl, zdjęcie główne: filmawka.pl

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz