fbpx

„Gotująca się woda” – niezwykła rzeka Amazonii

W lasach deszczowych Amazonii na terenie Peru naukowcy odkryli niezwykłą rzekę, która do tej pory istniała tylko w opowieściach Indian.
Owiane legendą i tajemnicą lasy deszczowe Amazonii to miejsce, gdzie zaciera się granica między faktem a fikcją. Naukowcy chętnie badają tamte tereny i często odkrywają, że nawet najbardziej nieprawdopodobne mity okazują się być prawdą. Tak było i w tym przypadku.

Rzekę (a właściwie jej niesamowity fragment) o temperaturze wody około 86 stopni Celsjusza, która płynie przez terytorium Peru, ma tylko nieco ponad 6 kilometrów i szerokość dwupasmowej drogi odkrył w 2011 roku geofizyk Andrés Ruzo i od tamtej pory prowadzi badania na jej temat, a część swoich obserwacji ujawnił na słynnej konferencji TED.

 

Niezwykła „gotująca się rzeka” (ang boiling water) położona jest w odległości 700 km od najbliższego wulkanu, więc Ruzo wyklucza wulkaniczne pochodzenie gorącego odcinka.
Jedną z najbardziej zdumiewających rzeczy jest jego wielkość – mówi naukowiec. – Energia potrzebna do ogrzania tak dużej ilości wody i utrzymywania tak wysokiej temperatury musi być przeogromna – podkreśla.

peru-boilingriver-large
Miejscowa społeczność nazywa rzekę „shanay-timpishka”, czyli „ogrzaną ciepłem słonecznym” i wskazuje na jej niebiańskie pochodzenie.
Co ciekawe analizy chemiczne przeprowadzone przez Ruzo wyjaśniają, że woda, która pojawiła się w gorącym odcinku spadła w postaci deszczu. Dokładnego miejsca jej upadku nie zdradza. Ujawnia jednak, że woda prawdopodobnie wsiąkła głęboko w ziemię, gdzie była ogrzewana przez energię geotermalną z wnętrza naszej planety i powróciła z powrotem na powierzchnię. Naukowiec zdradza, że jest ona częścią ogromnego systemu geotermalnego, jedynego w swoim rodzaju. Wszelkie informacje ujawni dopiero po tym, jak rząd peruwiański zdecyduje się na ochronę rzeki przed firmami, które będą chciały wykorzystać ją jako źródło energii.

  • Rzeka jest wyjątkowa w skali globalnej – podkreśla Ruzo. I opowiada, że wykształciły się wokół niej formy życia niespotykane nigdzie indziej.
    Źródło: iflscience.com, thesun.co.uk, telegraph.co.uk

Foto: Devlin Gandy/The Boiling River Project/facebook

Dodaj komentarz