fbpx

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Zamościu zbudowali 40 budek dla ptaków i jeży

Zamojski Zakład Karny stał się miejscem, w którym osadzeni angażują się w inicjatywy mające na celu pomoc zwierzętom. W wyniku współpracy z jedną z miejscowych spółdzielni mieszkaniowych więźniowie stworzyli blisko 40 budek lęgowych dla ptaków oraz kilka większych konstrukcji przeznaczonych dla jeży.

Inicjatywa ta ma charakter ekologiczny i edukacyjny, jednocześnie wspierając proces resocjalizacji osób odbywających karę pozbawienia wolności. Jak czytamy w komunikacie Zakładu Karnego, celem współpracy jest “propagowanie działalności ekologicznej, edukacyjnej i wspieranie inicjatyw mających na celu kształtowanie wśród osadzonych społecznie pożądanych postaw”.

Projekt budowania budek jest znaczący z wielu powodów. Po pierwsze, działania te przynoszą realne korzyści środowisku naturalnemu, wspierając lokalną faunę. Budki lęgowe i domki dla jeży stanowią schronienie dla zwierząt, a także pomagają w zachowaniu bioróżnorodności.

Po drugie, zajęcie to ma również pozytywny wpływ na osadzonych. Jak podkreśla komunikat, poprzez tego typu działalność więźniowie “kształtują swoje postawy, pogłębiają zainteresowania i uczą nowych umiejętności”. Włączenie się w takie prace ma zatem znaczenie nie tylko ekologiczne, ale również społeczne, umożliwiając osadzonym lepsze przygotowanie do powrotu do społeczeństwa.

 

Dodaj komentarz