fbpx

Zdrowotny qigong z chińskiego klasztoru Shaolin w Polsce!

Qi Gong – sztuka długiego życia – to bardzo stara metoda utrzymania i przywracania zdrowia, wywodząca się z Chin. Qi (czasami pisane jako chi) oznacza energie życiową, zaś gong to wyjątkowe osiągnięcie, determinacja. Qi Gong powstał w wyniku kilku tysięcy lat doświadczeń, obserwacji przyrody, zachowań zwierząt oraz wpływu poszczególnych ruchów na zdrowie człowieka. Zgromadzona w ten sposób wiedza pozwoliła na stworzenie systemu specjalnych ruchów, które połączone z oddechem i koncentracją umożliwiają skuteczną walkę z dolegliwościami dnia codziennego, starzeniem się, chorobami cywilizacyjnymi czy też po prostu brakiem energii.

Medycyna i filozofia starochińska traktują człowieka jako cząstkę wszechświata, od którego w każdej chwili swego życia otrzymuje on energię qi. Gromadząc się w ludzkim ciele, w odpowiednich zbiornikach, energia ta krąży po kanałach (meridianach), których gęsta sieć jest rozmieszczona w organizmie. Dopóki przepływ energii jest nie zakłócony, dopóty człowiek jest zdrowy – gdy zostaje zablokowany, upośledzone są czynności fizyczne: przepływ krwi, limfy i inne funkcje organizmu. Aby przywrócić zdrowie, trzeba przywrócić przepływ energii. Wzbudzeniu energii, jej zgromadzeniu, zharmonizowaniu i wykorzystaniu służą właśnie powolne, miękkie, płynne ruchy, które się wykonuje w trakcie ćwiczeń qigong.

W toku historii powstało wiele systemów qigong. Wśród najwybitniejszych są te powstałe w klasztorze Shaolin. Kiedy dotarł do tej świątyni w VI wieku zastał tam mnichów w kiepskiej kondycji fizycznej, która wynikała właśnie z zasiedziałego trybu życia w świątyni przepełnionej dymem kadzideł (czy widzicie analogię do współczesnego człowieka Zachodu, który większą część dnia spędza przy biurku, przed komputerem?)

Mnisi rozwinęli system do tego stopnia, że ćwiczenia stały się prawie jego wizytówką. Shaoliński qigong działa usprawniająco na układ ruchowy, reguluje pracę narządów wewnętrznych, korzystnie wpływa na układ nerwowy (uspokaja, od-stresowuje, ale też regeneruje jego część współczulną i przywspółczulną), wzmacnia układ odpornościowy, oddechowy, krążenia. Jeśli chodzi o umysł i emocje działa korzystnie przy depresji, pomaga rozładować nadmiar złości, poprawia koncentrację.
Jeśli chcecie nauczyć się tych prostych ćwiczeń bezpośrednio od prawdziwego mistrza z klasztoru Shaolin to nadarza się ku temu okazja – do Polski na przełomie kwietnia i maja przyjeżdża Shi De Hong.
Więcej informacji na stronie – www.shaolinqigong.pl /zakładka kurs

 

Zobaczcie film z pobytu Shi De Honga w Polsce w 2013 roku

ARVE Error: Need Provider and ID to build iframe src.

 

Dodaj komentarz