fbpx

Wynaleziono tatuaż zmieniający kolor w zależności od poziomu glukozy we krwi

Żyjemy w czasach ogromnego postępu technologicznego. Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia posiadają o wiele więcej wiedzy pozwalającej na wykrycie i leczenie problemów zdrowotnych, a naukowcy niestrudzenie badają nowe metody pozwalające na postęp w medycynie.

Nowe techniki i maszyny dają nadzieję na lepszą przyszłość w świecie medycyny. Niedawno badacze opracowali nowy rodzaj tuszu do tatuażu, który reaguje na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie, takie jak stężenie cukru czy sodu we krwi.

Liczba osób cierpiących na cukrzycę typu 2 stale rośnie. To najpopularniejszy typ cukrzycy, choruje na nią około 29 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych. Ta przewlekła choroba sprawia, że ciało nie wykorzystuje insuliny tak, jak powinno.

Rola insuliny polega na metabolizowaniu cukrów i przetwarzaniu ich na energię. Jednak kiedy ciało napotyka problemy z jej wytwarzaniem, stężenie cukru we krwi rośnie.

Nieleczona, cukrzyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednak jeśli zostanie wykryta  odpowiednio wcześnie, można sobie z nią poradzić.

W 2017 roku badacze z MIT i Harvardu zdołali opracować zmieniający kolor tatuaż, który pełni rolę biomarkera mogącego wychwycić zmiany w poziomie glukozy we krwi. Ten projekt, nazywany DermalAbyss, jest rezultatem współpracy naukowców z MIT –  Katia Vega, Xin Liu, Viirj Kan i Nick Barry – z badaczami z Harvardu – Ali Yetisen i Nan Jiang.

Powszechny tusz do tatuażu został zastąpiony czterema czujnikami biologicznymi, które wykrywają zmiany w płynach ustrojowych i reagują na nie. Jest to połączenie zaawansowanej biotechnologii z tradycyjnymi metodami sztuki tatuażu.

Badacze mają nadzieję, że ten sposób wkrótce zastąpi obecną metodę, powszechnie używaną przez osoby chore na cukrzycę, która polega na nakłuwaniu skóry.

Na stronie internetowej projektu, zespół jego wykonawców pisze:

“Projekt Dermal Abyss oferuje wgląd w procesy zachodzące w ciele, jednocześnie je odzwierciedlając, a to wszystko w formie tatuażu. Można korzystać z tej metody w celu ciągłej obserwacji, np. w diagnostyce medycznej.”

 

 

Źródło: healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz