fbpx

Odkryto cząstkę, która pochłania gazy cieplarniane. Niebywały sukces naukowców

Emisje gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan, znacząco utrudniają walkę ze skutkami zmian klimatycznych. Naukowcy intensywnie pracują nad rozwiązaniem tego problemu i wydaje się, że ostatnio dokonali przełomowego odkrycia.

W artykule opublikowanym w Nature Synthesis opisują nowy porowaty materiał o wyjątkowej strukturze molekularnej. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom może on wychwytywać dwutlenek węgla oraz inny mniej znany gaz cieplarniany.

Chodzi o sześciofluorek siarki, uznawany za najsilniejszy znany gaz cieplarniany. Ten wielki sukces w wychwytywaniu szkodliwych substancji był możliwy dzięki współpracy inżynierów z Chin i Wielkiej Brytanii. Stworzyli oni materiał w dwóch etapach: najpierw połączono elementy trójkątnego pryzmatu w większe, symetryczne czworościenne klatki.

Tak powstała wyjątkowa struktura molekularna. Podczas testów zespół badawczy odkrył, że materiał doskonale pochłania dwutlenek węgla i jest bardzo stabilny w wodzie, co czyni go idealnym do zastosowań przemysłowych.

Można sobie wyobrazić pochłanianie szkodliwych substancji ze strumieni wilgotnych gazów. Co do sześciofluorku siarki, warto zaznaczyć, że podczas gdy dwutlenek węgla utrzymuje się w atmosferze przez 5 do 200 lat, ten gaz może pozostawać tam od 800 do 3200 lat, wpływając na efekt cieplarniany 23 500 razy silniej niż dwutlenek węgla w ciągu 100 lat.

Nowy materiał może pochłaniać zarówno dwutlenek węgla, jak i bardziej niebezpieczny sześciofluorek siarki. Obecnie technologie zaprojektowane do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery są mało efektywne, odpowiadając za usunięcie tylko około 0,1% emisji, czyli 2,3 mln ton rocznie. Gdyby nowe rozwiązania były skuteczne i ekonomiczne, sytuacja mogłaby się znacząco poprawić.

Co więcej, nowy materiał ma potencjał do usuwania innych toksycznych substancji z powietrza, takich jak lotne związki organiczne, które łatwo przekształcają się w pary lub gazy, w tym emisje z samochodów.

Źródło: nature.com

Dodaj komentarz