fbpx

Takie zjawisko zachodzi raz na 200 lat. W USA mogą pojawić jednocześnie aż dwa lęgi cykad wieloletnich

W nadchodzącą wiosnę Stany Zjednoczone mogą być świadkami niezwykłego zjawiska — masowego pojawienia się cykad. Przewiduje się, że na powierzchni ziemi pojawią się dwa różne pokolenia tych owadów, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, zdarzającym się raz na ponad 200 lat. To wydarzenie może spowodować, że wschodnie regiony kraju zostaną zdominowane przez miliardy brzęczących cykad.

Zazwyczaj cykady są owadami jednorocznymi, ale istnieje grupa cykad, która rozwija się przez wiele lat, znana jako cykady wieloletnie. Są one unikalne, ponieważ cała lokalna populacja tych owadów rozwija się synchronicznie i pojawia się na powierzchni ziemi w tym samym czasie, co 13 lub 17 lat. Cykady te spędzają większość swojego życia pod ziemią, by potem na kilka miesięcy wyjść na powierzchnię.

Takie zsynchronizowane zachowanie w rozwoju jest unikatowe dla tych cykad i jest przedmiotem badań naukowych. Cykady okresowe podzielone są na 19 różnych grup w zależności od regionu, w którym występują.

Jak donosi Fox News, co jakiś czas dochodzi do sytuacji, gdy różne grupy cykad pojawiają się jednocześnie, chociaż zazwyczaj występują one w różnych lokalizacjach w USA. Tym razem, po raz pierwszy od 221 lat, dwa różne pokolenia cykad (XIX i XIII) wyklują się jednocześnie w 17 stanach. Niektóre stany, takie jak Illinois i Indiana, doświadczą pojawienia się obu grup naraz.

Jak informuje Fox News, te dwie grupy są blisko siebie i ich obszary występowania się pokrywają. Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w 1803 roku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Connecticut zauważyli, że grupa XIX jest najbardziej liczna i od maja do czerwca może pojawić się nawet bilion tych owadów.

May Berenbaum, entomolog z Uniwersytetu Illinois, zwróciła uwagę, że chociaż niektórzy ludzie obawiają się pojawienia cykad, owady te są bezpieczne. Nie są jadowite, nie gryzą ani nie żądlą. Jednakże głośność ich dźwięków, które wydają samce, może być uciążliwa, osiągając poziom 100 decybeli.

Dodaj komentarz