fbpx

Bezprzewodowe przesyłanie energii? Badacze oznajmili: pierwszy test zdany!

Bezprzewodowe przesyłanie energii na odległość? Naukowcy z Laboratorium Badawczego Marynarki Wojennej USA (Naval Research Laboratory) udowodnili, że to możliwe. Ta nowoczesna technologia znajdzie zastosowanie na polu odnawialnych źródeł energii.

SCOPE-M

Badaczom z Naval Research Laboratory udało się bezprzewodowo przesłać energię o sile 1,6kW na odległość 1 km. Celem operacji o nazwie SCOPE-M (Safe and COntinuous Power bEaming – Microwave) było sprawdzenie, jak w praktyce wygląda przekazywanie energii elektrycznej z punktu do punktu przy użyciu mikrofal. Projekt został sfinansowany przez Biuro Podsekretarza Obrony ds. Badań i Inżynierii w ramach Poprawy Operacyjnych Możliwości Energetycznych. Choć brzmi enigmatycznie, w głównej mierze chodzi o możliwość uniezależnienia się od paliw kopalnych – głównie na polu walki.

Skomplikowane i proste jednocześnie

Przesyłanie energii miało miejsce w dwóch ważnych lokalizacjach w U.S. Army Research Field w Blossom Point oraz Haystack Ultrawideband Satellite Imagine Radar (HUSIR) należącym do MIT (Instytutu Technologii stanu Massachusetts) – do tego celu wykorzystano wiązkę o częstotliwości 10 GHz.

W pierwszej kolejności badacze zamienili energię elektryczną w mikrofale, które skupiono do formy wąskiej wiązki w odbiorniku składającego się z anteny dipolowej pasma x oraz diody RF. Kiedy doszło do kontaktu między anteną, diodą i mikrofalami, rozpoczęło się wytwarzanie prądu stałego. Zdaniem przedstawicieli Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, bezprzewodowe przesyłanie energii będzie mogło zasilić wojsko w energię, bez konieczności polegania na wyczerpywalnych i drogich paliwach kopalnych.

Potrzeba kolejnych testów

Niestety wciąż nie jest pewne, czy technologia okaże się wystarczająco skuteczna dla potrzeb militarnych. Podczas gdy ilość przesłanej energii w U.S. Army Research Field była dostateczna, o tyle energia pozyskana w placówce należącej do MIT już niekoniecznie – ilość przesłanej energii bezprzewodowej była zbyt niska, by mówić o jakikolwiek sukcesie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Focus.pl

6 thoughts on “Bezprzewodowe przesyłanie energii? Badacze oznajmili: pierwszy test zdany!

Dodaj komentarz