fbpx

Via Carpatia wpisana na listę głównych szlaków komunikacyjnych Unii Europejskiej!

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o wpisaniu szlaku Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa) Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to gwarancję współfinansowania całej drogi szybkiego ruchu z Litwy do Grecji (w tym ekspresowej S19) ze środków unijnych.

Transeuropejska Sieć Transportowa to instrument koordynacji inwestycji infrastrukturalnych w Unii. Przełomowa decyzja zapadła na spotkaniu ministrów transportu państw członkowskich UE, a następnie potwierdzona w poniedziałek 5 grudnia przez Komisję Europejską. Starania o wpisanie Via Carpatii do sieci TEN-T zostały podjęte na przełomie 2015 i 2016 roku.

  • Walczyliśmy o to w Brukseli od lat. Dziś spełniły się marzenia. Jeszcze kilka lat temu, ani w Parlamencie Europejskim, ani w Unii Europejskiej niemal nikt nie kojarzył nazwy Via Carpatia. Dzisiaj ta droga nie tylko się buduje, ale będzie również współfinansowana ze środków europejskich w kolejnych latach na całej długości. A to oznacza, że na pewno powstanie. To wielki dzień dla Polski Wschodniej i dla Podkarpacia, ale też dla całej Unii, bo to zwiększa bezpieczeństwo naszego regionu i przełoży się na inwestycje – powiedział europoseł Poręba, autor przyjętego przez Parlament Europejski raportu w sprawie transportu w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym Via Carpatia po raz pierwszy została wskazana jako priorytetowa inwestycja Unii.

 

Obecnie w Polsce gotowy jest już odcinek Rzeszów-Lublin oraz kilka krótszych odcinków na Lubelszczyźnie i na Podlasiu. Na Słowacji Via Carpatia istnieje między Preszovem a granicą z Węgrami (to ok. 50 ze 150 km planowanej trasy);

  • na Węgrzech wybudowano już cały 240-kilometrowy szlak;
  • w Rumunii gotowych jest na razie 80 z 460 kilometrów (środkowy odcinek w regionie Timisoary),
  • w Bułgarii 150 ze 380 km,
  • a w Grecji gotowa jest już w zasadzie cała trasa od granicy z Bułgarią do Salonik.
  • Z kolei na Litwie do całej 245-kilometrowej trasy brakuje 60-kilometrowego odcinka przy granicy z Polską.

Źródło: PAP, nowiny24.pl

Dodaj komentarz