fbpx

Obowiązkowa joga w szkołach w Nepalu

Nepal jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził obowiązkowe zajęcia z jogi do szkolnego planu lekcji. „Joga jest naszą starożytną nauką. Chcemy, by uczniowie ją poznali. Teraz jest na to dobry czas” – podkreśla nepalski minister edukacji – Giriraj Mani.

Zapewne dla osób, które nie przepadają za aktywnością fizyczną dodatkowe zajęcia gimnastyczne brzmią niezbyt dobrze. Jak się okazuje, niektóre szkoły wprowadzają jogę w kombinacji z ćwiczeniami oddechowymi czy relaksacyjnymi z myślą o zbuntowanych uczniach.

Zajęcia z jogi rozpoczną się wraz z nowym semestrem. Zgodnie z obietnicą będą odbywały się raz w tygodniu. Natomiast oprócz ćwiczeń uczniowie będą przyswajali także wiedzę teoretyczną, dotyczącą historii jogi. Dowiedzą się też o podstawach medycyny indyjskiej i naturopatii. Jednak niektórym muzułmanom pomysł wprowadzenia zajęć z jogi nie przypadł do gustu, gdyż uważają, że lekcja ta to część hinduskiej propagandy. „Składająca się z 12 pozycji sekwencja Powitanie Słońca znalazła się na cenzurowanym, bo poświęcona jest wywodzącemu się z wedyzmu bogu Surii. Z kolei mantra Om, kojarzona niekiedy z praktyką jogi, nawiązuje do najświętszej sylaby hinduizmu”.

Nepalski rząd uspokaja, że zajęcia mają na celu promowanie zdrowego trybu życia. Joga ma zachęcić młodzież do podjęcia aktywności fizycznej, która redukuje nadmiar stresu, wycisza i działa kojąco.

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło: f5.pl

Dodaj komentarz