fbpx

„Proszę, załóżcie dwie skarpetki nie do pary”. Apel 5-letniej dziewczynki z zespołem Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Przypomina o tym 5-letnia Chloe która prosi, aby tego dnia w nietypowy sposób wyrazić solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną – zakładając kolorowe skarpetki nie do pary.

Film z prośbą rezolutnej pięciolatki zamieściła na Facebooku Jade Lennon, matka dziewczynki. Jej celem było przede wszystkim złamanie stereotypów na temat osób dotkniętych Zespołem Downa.

Jade Lennon tłumaczy, że wiele razy spotykała się z nieprzyjemnymi reakcjami na temat stanu jej córki, a Chloe jest jak każdy inny pięciolatek i trudno jej pojąć, dlaczego jest traktowana inaczej.

W opublikowanym filmie dziewczynka prosi, żeby w Światowym Dniu Zespołu Downa założyć dwie różne, kolorowe skarpetki.

„Witam wszystkich. Nazywam się Chloe. Mam pięć lat. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Proszę załóżcie jutro dwie skarpetki nie do pary. Miłego dnia” – mówi na nagraniu 5-letnia Chloe.

Dlaczego akurat skarpetki? Bo kształtem przypominają chromosom, a Zespół Downa, czyli trisomia 21, spowodowana jest dodatkowym, 21. chromosomem. I to także dlatego Światowy dzień Zespołu Downa ustanowiono na 21 marca – w pierwszy dzień astronomicznej wiosny.

Źródło: cbn.com

Dodaj komentarz