fbpx

Sprzęt do badania przebiegu ciąży w domu. Stworzyli go Polacy!

Polski wynalazek może uratować życie płodu. To jedyna taka technologia na świecie, która umożliwia przeprowadzenie badania w warunkach domowych.

Zaawansowana technologia wspiera kobiety w ciąży

Carebits, to telemedyczna kardiotokografia, która umożliwia analizę tętna płodu w warunkach domowych. Stworzyli ją polscy przedsiębiorcy we współpracy z naukowcami – Eugeniusz Formaniuk, Grzegorz Lewandowski oraz Andrzej Słomski. Zdaniem twórców system może ratować życie płodu już na wczesnym etapie rozwoju – często w sytuacjach ciąż fizjologicznych, które z założenia miały przebiegać prawidłowo.

W 2021 r. zaopiekowaliśmy się blisko 7000. pacjentek, zaś u  63. z nich wykryliśmy w okresie ciąży stany alarmowe, przez co uratowaliśmy życie lub zdrowie małych pacjentów. W 2022 r. wykonaliśmy łącznie 37 tysięcy badań, z czego jesteśmy bardzo dumni – wyjaśnił dyrektor handlowy Carebits, Grzegorz Lewandowski w wywiadzie dla portalu „makeway.pl”.

Do samodzielnych pomiarów

System telemedycznej kardiotokografii jest bardzo prosty w obsłudze. Kobieta otrzymuje sprzęt bezpośrednio do domu. Po rozpakowaniu mocuje pasami głowice do brzucha, po czym naciska w aplikacji odpowiednią komendę – „start”. W tym czasie należy mieć dostęp do internetu – zaledwie chwilę po badaniu nadejdą pierwsze wyniki.

Badanie automatycznie analizowane jest na naszej platformie pod kątem „czerwonych flag” – czyli znaków ostrzegawczych, przez które pilnie kierujemy pacjentkę do najbliższej placówki – powiedział Andrzej Słomski, twórca rozwiązań teleinformatycznych i współautor projektu Carebits.

Każde badanie jest dodatkowo sprawdzane i opisywane przez wykwalifikowaną kadrę medyczną, która wydaje stosowne zalecenia i końcowo decyduje o dalszych krokach pacjenta – dodał.

sprzęt

Europa, Ameryka i Afryka

Pomiary mogą być wykonywane wielokrotnie i o różnych porach dnia. Dzięki zastosowaniu prostej technologii kobiety mają pewność, że ich płód rozwija się we właściwy sposób. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjentka otrzymuje wskazówki co do dalszego postępowania. Technologia Carebits posiada certyfikację na całą Europę, oprócz tego dostępna jest również na innych kontynentach: w Ameryce Południowej, Kazachstanie oraz Afryce Wschodniej. Twórcy dodają, że pomimo podobnych rozwiązań, Carebits jest jedyną tego typu zaawansowaną technologią na świecie.

sprzęt

Carebitis na Ukrainie

Warto dodać, że sprzęt od niedawna dostępny jest także na Ukrainie. W bazie Carebits jest zarejestrowanych blisko 600 lekarzy, którzy otrzymali sprzęt i przekazują go dalej swoim pacjentkom. Dzięki takiemu rozwiązaniu kobiety nie muszą wychodzić z domu i są monitorowane w bezpiecznych warunkach.

Projekt został doceniony w Konkursie „Mother and Child Startup Challenge” – polskiej inicjatywie zachęcającej placówki medyczne do korzystania z nowych innowacji wspierających zdrowie kobiet i dzieci.

Przeczytaj też:

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: makeway.pl

 

 

 

Dodaj komentarz