fbpx

Ta piosenka może ratować życie. Zapamiętaj jej słowa!

Znany wokalista zaangażował się w akcję „STOP UDAROM” i stworzył piosenkę, która pomoże Polakom właściwie reagować w nagłym zahamowaniu dopływu krwi do mózgu. Tekst błyskawicznie wpada w ucho i łatwo go zapamiętać, dlatego może ratować życie.

„Alert Udarowy”, czyli piosenka w wykonaniu CeZika może uratować niejedno życie. Ideą wokalisty i twórców kampanii „STOP UDAROM” było stworzenie prostego tekstu, który wyjaśni w skrócie czym jest udar i co należy zrobić, kiedy rozpozna się jego symptomy u siebie lub najbliższych.

Mamy nadzieję, że dzięki krótkiemu, ale wpadającemu w ucho utworowi skomponowanemu przez CeZika wiele osób zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru (U – utrudniona mowa, D – dłoń opadająca, A – asymetria ust, R – reaguj natychmiast) – wyjaśnił dr n.med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu.

Reagować należy natychmiast. Udar mózgu to niebezpieczne zaburzenie neurologiczne występujące wskutek nagłego zahamowania dopływu krwi do mózgu. Zbyt długa zwłoka w wezwaniu pomocy grozi trwałym paraliżem, a nawet śmiercią. Każdego roku w wyniku udaru życie traci ok. 30 tys. Polaków, wielu zaś z tych, którzy przeżyli udar, nigdy nie wróciło do pełni sił.

Fakt, że objawy udaru są sprytnie zawarte w kolejnych literach tego słowa bardzo mi się spodobał i sprawił, że melodia i słowa dość szybko zaczęły krążyć mi po głowie – powiedział CeZik.

 

„Udarowy alert”

Gdy mózg ogarnia zamęt

U jak utrudniona mowa

Język się trudzi, plączą się słowa

D jak dłoń, która opada

Ręka próbuje, lecz nie domaga

A jak asymetria ust

Jeden kącik leci w dół

Te objawy trzy to znak

Że to R – Reakcji czas!

112 w mig wykręcaj, dzwoń po pomoc i nie czekaj

W mózgu udar trzeba czuwać

Utrwaliłem sobie ten tekst na tyle dobrze, że aktualnie nie mogę się od niego uwolnić, ale marzy mi się, żeby piosenka wpadła do głowy wielu odbiorcom i by byli na tyle wyczuleni na objawy udaru mózgu, żeby w razie potrzeby uratować życie sobie lub innym – dodał CeZik.

„STOP UDAROM” jest obecnie największą w Polsce inicjatywą edukacyjną dotyczącą tematyki udaru mózgu w Polsce. Każdego roku twórcy angażują lekarzy i celebrytów do medialnej współpracy. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu wiele konsekwencji udaru będzie można uniknąć, a nawet uratować ludzkie życie.

TUTAJ znajdziesz inne artykuły dotyczące udaru.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: portal.abczdrowie.pl

 

Dodaj komentarz