fbpx

Przedłuż sobie życie. Jak? Czytaj książki 30 minut dziennie!

Czytasz książki przynajmniej 30 minut dziennie? Bardzo możliwe, że dzięki temu przedłużysz sobie życie.

Większa empatia i lepsze umiejętności społeczne oraz więcej połączeń nerwowych. To zaledwie kilka udowodnionych korzyści z regularnej lektury książek. Ponadto, jak udowodnili badacze, czytanie ma działanie antystresowe – ich zdaniem angażująca książka uspokaja lepiej niż słuchanie muzyki czy szybki spacer.

12 lat badań

12-letnie badanie przeprowadzone na uniwersytecie Yale wykazało, że ilość czasu poświęcana na lekturę ma znaczenie. Naukowcy zgromadzili w sumie 3635 osób powyżej 50. r.ż. – a następnie podzielono je na trzy grupy. Pierwsza z nich nie czytała książek w ogóle, druga czytała ok. 30 min dziennie (w tym czasopisma), trzecia grupa zaś przeznaczała na lekturę książek ponad 3,5 godz. tygodniowo. Wnioski były zaskakujące.

Mniejsze ryzyko śmierci

Po pierwsze, okazało się, że najbardziej oczytane były wykształcone kobiety. Po drugie, osoby, które czytały ponad 3,5 godz. tygodniowo były o 17 proc. mniej zagrożone przedwczesną śmiercią niż osoby, które nie czytały wcale. Co więcej, w klasyfikacji generalnej osoby, które nie były zainteresowane czytaniem były o 23 proc. bardziej narażone na śmierć w porównaniu do osób czytających ponad 3,5 godziny tygodniowo. Należysz do osób, które nie sięgają po prozę? Spokojnie, badanie wykazało, że również te osoby, które czytają czasopisma żyją średnio o 23 miesiące dłużej niż ci, którzy w ogóle nie sięgają po książki i prasę.

Ludzie, którzy deklarują się jako osoby czytające co najmniej pół godziny dziennie mają znaczną przewagę nad osobami nie czytającymi w ogóle – podsumowała Becca R. Levy, główna autorka badania, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Yale.

Czytaj dzieciom, czytaj sobie

Warto również dodać, że czytelnicy są również w mniejszym stopniu zagrożeni demencją i chorobą Alzheimera niż osoby, które w ogóle nie czytają – regularna lektura ogranicza spadek kondycji psychicznej nawet o 32 procent. Ponadto, jak pisali naukowcy w czasopiśmie pedagogicznym „Advances in Child Development and Behavior” czytanie ambitnej prozy poszerza słownictwo, umiejętności werbalne, zdolność abstrakcyjnego myślenia oraz stanowi dobre źródło informacji o świecie.

 

Zobacz też:

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło:  Motywator Dietetyczny

2 thoughts on “Przedłuż sobie życie. Jak? Czytaj książki 30 minut dziennie!

Dodaj komentarz