fbpx

Szczepionka dla betonu? To będzie przełom w budownictwie!

„O beton należy odpowiednio się zatroszczyć” – mówi Adam Zieliński, pomysłodawca szczepionek dla betonu, które powstrzymają je przed pękaniem. Naukowiec otrzymał 1,5 mln zł od od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na wdrożenie konceptu w życie.

1,5 mln zł na projekt
Adam Zieliński, badacz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wpadł na pomysł stworzenia szczepionek dla betonu, które powstrzymają go przed pękaniem, a tym samym przedłużą jego trwałość.
Pionierska technologia polega na wewnętrznej pielęgnacji niskoskurczowych kompozytów cementowych o obniżonym śladzie węglowym. Szczepionka ma powstrzymać tworzenie się wymuszonych naprężeń, które po przekroczeniu wytrzymałości na rozciąganie, tworzą pęknięcia powodując, że konstrukcja jest mniej wytrzymała.

Nowe rozwiązania

Aby uchronić posadzki przed pękaniem do tej pory stosowano doraźne zraszanie betonu wodą, ale nie było to rozwiązanie długofalowe. Jak mówi dr Adam Zieliński:

Tak samo dzieje się z naszą posadzką, jeśli np. przerwiemy podlewanie na weekend, a beton jeszcze nie będzie miał wystarczającej wytrzymałości. Ta tradycyjna metoda wymaga oddelegowanego pracownika, który stale kontroluje stan betonu – tłumaczy dr Adam Zieliński.

Betonowa posadzka będzie oczujnikowana, mapowana cyfrowo i modelowana numerycznie, a szczepionki zagwarantują właściwy i bezpieczny przebieg odkształceń skurczowym na etapie dojrzewania.

Optymalna ilość aplikowanej szczepionki już na etapie mieszania betonu, zapewni niezmienioną konsystencję i wytrzymałość, a zarazem pozwoli zredukować skurcz i ślad węglowy z zachowaniem konkurencyjnej ceny – tłumaczy Zieliński.

Co ciekawe, projekt zakłada powstanie wielu różnych szczepionek, zamiast jednej. Różne rodzaju betonu wymagają kompleksowego i indywidualnego podejścia pielęgnacyjnego – materiały w jednej szczepionce znajdą zastosowanie w przypadku danego rodzaju betonu, ale na inny mogą nie podziałać skutecznie.

Trendy technologiczne a szczepionki

Jak informuje badacz, projekt wykorzysta najnowsze trendy technologiczne tj. problematykę skurczu mieszanek betonowych w technologii druku 3D oraz kontrolę rozwoju odkształceń skurczowych w kompozytach nowej generacji na spoiwach siarczanoglinowych i wysokobelitowych.

Projekt dr. Adama Zielińskiego i jego zespołu został doceniony w ramach programu „Lider”. Zajął pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych, a na realizację konceptu otrzymał 1,5 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: makeway.pl

 

 

 

One thought on “Szczepionka dla betonu? To będzie przełom w budownictwie!

  • 13 marca 2023 at 19:47
    Permalink

    Faktycznie zapowiada się na przełom, jestem ciekaw ja to się dalej rozwinie

    Reply

Dodaj komentarz