fbpx

Pomagają w walce z COVID-19? Najnowsze badania potwierdzają tę tezę

Od czasu, kiedy COVID-19 stał się elementem naszej rzeczywistości, naukowcy bacznie obserwują, kto jest w grupie najwyższego ryzyka, a kto nawet jeśli zachoruje, przechodzi wirusa zwykle bezobjawowo. W najnowszych eksperymentach medycznych okazało się, że pacjenci, którzy mieli we krwi większe ilości kwasów Omega-3 rzadziej umierali z powodu powikłań.

 

 

Jakiś czas temu amerykańscy badacze podzielili się odkryciem, że większa podaż wit. D pozwala łagodniej przejść koronawirusa. Teraz na światło dzienne wyszły kolejne fakty. W eksperymencie z udziałem 100 chorych, osoby, których dieta była bogatsza w większe ilości kwasów Omega-3 rzadziej umierali z powodu powikłań.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 mają działanie przeciwzapalne – i w znaczący sposób obniżają aktywność cytokin prozapalnych w ludzkim organizmie. W badaniu przeprowadzonym na 100 osobach chorych na COVID-19 podzielono pacjentów na cztery grupy – po 25 osób – każda z grup charakteryzowała się odmiennym poziomem kwasów Omega-3 we krwi.

W grupie pacjentów, u których stwierdzono najwyższy poziom kwasów Omega-3 we krwi, z powodu powikłań zmarła tylko jedna osoba. W pozostałych grupach zmarło aż 13 osób. Zatem ryzyko śmierci było prawie czterokrotnie wyższe u osób z niższym poziomem kwasów Omega-3, niżu u tych z pierwszej grupy. Dane te uzyskano po skorygowaniu o płeć i wiek pacjentów.

-Chociaż to badanie pilotażowe nie spełnia standardowych progów istotności statystycznej, dostarcza mocnych dowodów na korzystny wpływ kwasów omega-3 na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych skutków COVID-19 –  powiedział Arash Asher współautor badania.

Przypomnijmy, że były to dopiero wstępne badania bez tzw. „ślepej próby”. Potrzeba zatem kolejnych danych, aby ustalić jak dokładnie działają kwasy Omega-3 na chorych z wirusem, i czy chorzy powinni otrzymać zwiększoną ich podaż. Choć wyniki badań nie są jeszcze miarodajne, już dziś nie zaszkodzi dodać do kanapki łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego lub zjeść garść orzechów włoskich.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

 

 

 

Dodaj komentarz