fbpx

Pociąg panoramiczny z Przemyśla do Wiednia i Grazu w Austrii. Ruszyła sprzedaż biletów

W bieżącym sezonie turystycznym pojawi się nowa atrakcja. Od 11 czerwca planowane jest uruchomienie panoramicznego wagonu, który przemierzy trasę z Przemyśla przez Rzeszów, Kraków aż do Wiednia i Grazu w Austrii. Jest to pierwszy tego typu pojazd na polskich torach.

Od nadchodzącej niedzieli, 11 czerwca, pociągi austriackich kolei ÖBB, które jeżdżą z Przemyśla do Grazu w Austrii, zostaną ulepszone o wagony pierwszej i drugiej klasy należące do szwajcarskich kolei. W tym zestawie znajdować się będzie także wagon panoramiczny. Ten typ wagonu nie ma przedziałów i charakteryzuje się znacznie większymi oknami w porównaniu do standardowych wagonów. W zasadzie ma się wrażenie, że niemal całe boki, a nawet część dachu pojazdu, są zrobione ze szkła.

Panoramiczne wagony kolejowe zyskały na popularności głównie na trasach oferujących malownicze widoki, zwłaszcza w górach.

Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się pod koniec poprzedniego roku, wywołując falę entuzjazmu wśród miłośników podróży kolejowych. W Polsce będzie to pierwsze przedsięwzięcie tego rodzaju. Istnieje znacząca liczba turystów, którzy preferują ten sposób podróżowania i zwiedzania. Ten rodzaj turystyki jest szczególnie powszechny w Szwajcarii, która posiada najbardziej rozbudowaną sieć kolejową w Europie i wiele uroczych, górskich tras.

— Nic tylko kupować bilety. Tak atrakcyjne wagony powinny dodatkowo zachęcić turystów do odwiedzenia Przemyśla, Rzeszowa, Jarosławia, Łańcuta, Krasiczyna, Bieszczad itp — skomentował Piotr Pilch z Przemyśla, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Nowe połączenie jest efektem współpracy między austriackimi kolejami ÖBB i polskim PKP Intercity. W skład pociągów wchodzą trzy wagony szwajcarskie, w tym dwa wagony klasy drugiej i jeden wagon klasy pierwszej o charakterze panoramicznym. Wagony są klimatyzowane i umożliwiają transport rowerów. Koszt podstawowego biletu na całą trasę to około 250 złotych.

EC Porta Moravica rozpocznie podróż z Grazu o 5.25, a z Wiednia o 8.10. Przez Czechy dotrze do Polski, następnie przemierzy trasę przez Kraków i Rzeszów, docierając do Przemyśla o 16.48. W drogę powrotną wyruszy z Przemyśla o 11.21, docierając do Wiednia o 19.00, a do Grazu o 22.34.

W Polsce, pomimo wcześniejszych planów, do tej pory nie kursował żaden wagon panoramiczny. Były plany zakupu takich jednostek pociągowych w Małopolsce w 2016 roku, jednak nie doszło do ich realizacji. Również w Czechach z niecierpliwością oczekiwano na uruchomienie pierwszych tego typu składów.

—Wagony panoramiczne przeznaczone były do pociągów EuroCity na trasach przebiegających przez atrakcyjne tereny, np. przez Alpy czy Dolinę Renu. Nie jeździły regularnie do Czech. Zostały one rozmieszczone na przykład w pociągach ze Szwajcarii do Włoch, Niemiec czy Austrii lub w kolejce górskiej przez Przełęcz Świętego Gotarda — informują czeskie koleje Ceske Drahy.

Dodaj komentarz