fbpx

Hiszpańska szkoła uczy chłopców dbać o dom

Jedna z Hiszpańskich szkół postanowiła walczyć ze stereotypami związanymi z nierównością płci. Najczęstszą wymówką którą można usłyszeć od mężczyzn, dotyczącą obowiązków domowych takich jak pranie czy prasowanie, jest po prostu brak umiejętności. Większość mężczyzn uważa obsługę pralki czy żelazka za tak skomplikowaną, że przewyższa to ich umiejętności i kwalifikacje.  Szkoła postanowiła to zmienić, ucząc mężczyzn wykonywania podstawowych prac domowych.

Nauczymy was wszystkiego

Większość ludzi umiejętność gotowania, prasowania czy szycia wynosi z domu. Do tematu podchodzimy inaczej, gdy dodatkowe zajęcia z podstawowych czynności wykonywanych w domu oferuje szkoła. Według władz szkoły, takie zajęcia dbają o równości płci i przełamują stereotypy. Wykonywanie czynności domowych, nie jest wtedy już tylko domeną kobiet. Tego właśnie hiszpańska szkoła Montecastelo uczy swoich uczniów pod hasłem „Uczymy się równości poprzez działania”.

Gdzie zrodził się pomysł?

Szkoła położona w mieście Vigo ogłosiła w 2018 r., że wprowadza do planu lekcji zajęcia „ekonomii domowej”. Podczas tych lekcji uczniowie będą wykonywać zadania takie jak prasowanie, szycie, gotowanie oraz inne czynności manualne: stolarstwo, murowanie, hydraulika czy elektryka.

– Uważamy że nauka podstawowych zadań domowych będzie dla naszych uczniów bardzo przydatna. Dzięki temu, podczas tworzenia rodziny będą zaangażowani i świadomi, że prowadzenie domu leży w kwestii dwóch osób. Nie tylko kobiety mają sprzątać, zmywać naczynia i prasować. Zajęcia pozwolą im to sobie uświadomić  i nauczyć się radzić sobie w domu – komentują władze szkoły.

Pomysł narodził się, gdy administracja szkoły szukała sposobów na promowanie równości płci wśród swoich uczniów. Projekt został następnie przedstawiony rodzicom i uczniom. Rodzice nie mieli żadnych wątpliwości, aby zaakceptować ten pomysł. Uczniowie na początku podeszli do tematu sceptycznie, lecz w chwili gdy zaczęli wykonywać zadania, ich opór znikł. Zdali sobie sprawę, że są to proste czynności, które mogą wykonać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

– Niektórzy z nich po raz pierwszy trzymali w ręku żelazko. Było to jednocześnie zabawne i pouczające. Rodzice są bardzo szczęśliwi, że takie zajęcia się odbywają
– powiedział jeden z nauczycieli podczas wywiadu.

Dodaj komentarz