fbpx

W Liverpoolu rośnie pewne drzewo, które ma już 1000 lat. Wielu ludzi w ogóle o nim nie słyszało

Dąb z Allerton w Liverpoolu liczy sobie już tysiąc lat, a mimo to wielu mieszkańców miasta jeszcze nigdy go nie widziało. To rosłe drzewo jest już tak ogromne, że musiało zostać podparte specjalnymi wspornikami, aby zapobiec jego zawaleniu się pod własnym ciężarem.

Ilość mitów i legend, jakie go otaczają, jest równie imponująca, jak rozmiar tego pięknego dębu. Wzmianka o nim pochodzi już z 1086 roku z rejestru opracowanego na polecenie Wilhelma I Zdobywcy.

Jon Warren, który od 48 lat pracuje jako ogrodnik w Parku Calderstones, wspomina: “Kiedy zacząłem tu pracować, opowiedziano mi bardzo piękną i podnoszącą na duchu historię na temat tego drzewa. Mianowicie w czasie II Wojny Światowej wysyłano koperty z liściem Dębu z Allerton do tych, którzy walczyli na froncie, aby dać im nadzieję i przypomnieć, że Liverpool nadal o nich pamięta.”

Odwiedzający to stare drzewo mogą również dowiedzieć się z pobliskiej tabliczki, że kiedyś w tym miejscu odbywały się rozprawy sądowe.

“Tysiąc lat temu Allerton nie miał swojej sali sądowej, dlatego mówi się, że jego posiedzenia odbywały się pod tymi gałęziami” – mówi Warren, lat 64.

Dodaje: “To drzewo zostało tutaj zasadzone na długo przed powstaniem miasta Liverpool, co czyni je najprawdopodobniej najstarszym drzewem w północno-zachodniej Anglii.”

“Rośnie tu już od czasów średniowiecznych, ale co zabawne, wielu mieszkańców Liverpoolu nigdy go nie widziało, lub nawet nie wie o jego istnieniu.”

“Ludzie pewnie myślą, że tak stare drzewo wymaga sporej ilości opieki, ale tak naprawdę ono potrafi o siebie zadbać. Nieraz dopadała je jakaś choroba, ale za każdym razem wychodziło z tej walki zwycięsko.” – mówi Warren.

Aby dotrzeć do Dębu, należy wejść do Parku Calderstones główną bramą od strony Menlove Avenue, która prowadzi do Mansion House. Następnie trzeba podążać drugą lub trzecią ścieżką na lewo (naprzeciwko wejścia do lodziarni), i wkrótce trafimy do miejsca, w którym rośnie Dąb.

Dąb z Allerton znalazł się na liście 10 drzew, z których organizacja The Woodland Trust miała wyłonić zwycięzcę, mianując je “Angielskim Drzewem Roku”. 23 października ogłoszono wyniki głosowania: Dąb Allerton został laureatem konkursu i mianowany Drzewem Roku.

 

 

Źródło: liverpoolecho.co.uk

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz