fbpx

Niezwykły składnik pieprzu. Niemal całkowicie niszczy glejaka

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem Gonçalo J. L. Bernardesa z Uniwersytetu w Lizbonie i Cambridge University oraz Very Moiseenkovej-Bell z Penn Medicine odkrył, że piperlongumina – alkaid zawarty w pieprzu długim – zwalcza komórki glejaka. Odkrycie może być krokiem milowym w tworzeniu leku, który wyleczy pacjentów z raka.

Zespół badaczy podzielił się optymistycznym odkryciem na łamach pisma naukowego „ACS Central Science”. Ich eksperymenty przeprowadzone na myszach wykazały, że piperlonguimina – składnik pieprzu długiego – selektywnie niszczy komórki glejaka.

Przypomnijmy, że glejak to choroba nowotworowa, w której dochodzi do nadmiernej ekspresji proteiny o nazwie TRPV2. Badacze wykazali, że piperlongumina przyłącza się do proteiny i upośledza jej aktywność, a tym samym powoduje, że guz przestaje rosnąć.

– Badania te dają nam znacznie lepszy pogląd na sposób oddziaływania piperlonguminy na glejaka. Dzięki nim zyskaliśmy podstawy, na których można tworzyć bardziej efektywne metody leczenia – powiedziała jedna z autorek badań Vera Moiseenkova-Bell z Penn Medicine.

Gonçalo J. L. Bernardes badając przeciwnowotworowe właściwości piperlonguminy odkrył, że alkaid działa jak inhibitor kanału jonowego TRPV2. Teraz pozostało ustalić miejsce, w którym piperlongumina łączy się z TRPV2 i blokuje jego aktywność. Tu z pomocą przyszła badaczka z Penn Medicine, która specjalizuje się w mikroskopii krioelektronowej. Dzięki niej możliwe było ustalenie przyczyny i miejsca hamowania aktywności proteiny.

Co ciekawe, istnieje wyraźny związek pomiędzy większą ekspresją TRPV2 a większym stopniem agresywności nowotworu i mniejszymi szansami na wyleczenie. Odkrycie niezwykłych właściwości piperlonguminy będzie mogło posłużyć w farmakologii onkologicznej. Eksperymenty na myszach wykazały, że jeśli do leczniczego hydrożelu doda się piperlonguminę – struktura będzie uwalnia alkaloid przez około 8 dni – i niemal całkowicie zniszczy guz. Bardzo możliwe, że podobnie zadziała w przypadku glejaka u ludzi, ale na to musimy jeszcze poczekać. Zespół badaczy aktualnie pracuje nad przygotowaniem badań przedklinicznych.

-Nasze badania mogą mieć praktyczny wpływ na zdrowie ludzi cierpiących na tę straszną chorobę – podsumował Gonçalo J. L. Bernardes.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

Dodaj komentarz