Mózgi przyjaciół funkcjonują podobnie
Przyjaciele postrzegają świat i myślą w zbliżony sposób. Ich mózgi podobnie reagują na bodźce z otoczenia – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Nature Communications”.
Według naukowców z Dartmouth College (USA) pomiar funkcjonowania mózgu pozwala określić, które osoby pozostają ze sobą w bliższych relacjach. Na podstawie danych uzyskanych metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) badacze ustalili, że przyjaciele mają niemal identyczny wzór aktywności sieci neuronalnych w rejonach odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji, ukierunkowywanie uwagi i rozumowanie.
Specjaliści poprosili studentów o obejrzenie kompilacji filmów należących do różnych gatunków i poruszających różnorodne treści – polityczne, naukowe, komediowe i muzyczne. W tym czasie śledzili aktywność ich mózgów. Na początku badania ocenili także dystans społeczny pomiędzy poszczególnymi uczestnikami – wybadali, kto z kim się przyjaźni, a kto z kim zna się tylko pobieżnie.
Po przeanalizowaniu wyników stwierdzili, że mózgi przyjaciół funkcjonują w tak podobny sposób, że same skany aktywności mózgu – przedstawiające jego reakcje na docierające z otoczenia bodźce – umożliwiają rozpoznanie bliskich znajomych. Co więcej, pozwalają również na wyodrębnienie innych typów znajomości, np. identyfikację przyjaciół naszych przyjaciół.
„Jesteśmy gatunkiem społecznym i nasze losy są powiązane z losami innych ludzi. Jeśli chcemy zrozumieć, jak działa ludzki mózg, musimy zrozumieć, jak działa mózg w relacji – jak nasze umysły kształtują siebie nawzajem” – mówi współautorka badania Thalia Wheatley.
Wyniki nadań opublikowano na stronie nature.com.
Obecnie nie ustalono jeszcze, czy to pod wpływem przyjaźni i wspólnie spędzanych chwil ludzkie mózgi zaczynają się upodabniać, czy też po prostu zawieramy przyjaźnie z tymi, którzy podobnie patrzą na świat.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl