fbpx

8-latek przytula pielęgniarkę, która oddała mu część swojej wątroby, żeby uratować mu życie

Czy myślałeś kiedykolwiek o zostaniu dawcą narządu? Takie osoby pomagają nieznajomym, ratując im życie swoim organem. Wyobrażasz sobie to uczucie ogarniającego szczęścia po uratowaniu życia drugiej osobie?

Kiedy tego roku w kwietniu u 8-letniego Braydena zdiagnozowano agresywnego wirusa, który zaatakował jego wątrobę, jego rodzice, Ruth i James Auten, byli zdruzgotani.

Chłopiec, który dopiero co brał udział w stanowych zawodach zapaśniczych, pilnie potrzebował przeszczepu wątroby. Jego rodzice podzielili się jego historią w internecie, chcąc znaleźć dawcę, ale na próżno.

Wówczas pewna pielęgniarka w ICU w Miwaukee, Camie Loritz, zdecydowała się pomóc chłopcu i odkryła, że byłaby idealną dawczynią.

Obie operacje miały miejsce 15 maja, Loritz nie chciała ujawniać swojej tożsamości. Jednak 2 tygodnie później szpital zorganizował spotkanie dla niej i chłopca, któremu uratowała życie – oboje padli sobie w ramiona.

Tata Braydena napisał:

“Ta kobieta poświęciła swój czas i przeżyła ból, a to wszystko, żeby mój syn miał szansę na normalne życie. Dziękuję ci za wszystko, Cami Loritz, nie wiem, czy kiedykolwiek ci się odwdzięczę za to, co podarowałaś mojemu synowi i nam wszystkim!”

Później dodał także, że jej czyn był w pełni bezinteresowny.

Mama Braydena, Ruth Auten, nie wie, jak dziękować Loritz. Uważa ją teraz za członka rodziny. Chłopiec wrócił do domu w lipcu po tym, jak doszedł do siebie, i teraz znów może chodzić do szkoły.

We wrześniu Loritz podziękowała każdemu za wsparcie dla niej i dla małego bohatera:

“Teraz, już 4 miesiące po operacji, przyjemnie widzieć, jak Brayden znów może w pełni korzystać z życia. Słodki z niego szkrab! Jestem niezmiernie wdzięczna, że teraz może wrócić do swojej rodziny cały i zdrowy” – powiedziała.

“Mówiąc to, zarówno państwo Auten i ja nie chcemy, by na tym zakończyła się ta szczęśliwa historia. Dawstwo organów od osób żyjących jest WYKONALNE i może OCALIĆ ŻYCIA! Prosimy więc wszystkich, abyście dzielili się tą wiedzą z innymi, pomagając zwiększyć świadomość na ten temat.

Pomóżcie nam zmniejszyć różnicę pomiędzy liczbą potrzebnych narządów a liczbą tych dostępnych… W szczególności dziękujemy Transplant Team, Transplant ICU i pracownikom 4NW (w szczególności pielęgniarkom 🙂 ) w szpitalu Froedtert. Bez was nie moglibyśmy tego dokonać!”

Wątroba jest jednym z największych narządów i pełni wiele ważnych funkcji, między innymi zamienia składniki odżywcze pozyskane z pożywienia w niezbędne substancje, wchłania toksyny i zmienia je w nieszkodliwe związki, i produkuje białka.

Wirusy wątroby nie mają szczególnych objawów, dlatego często bardzo trudno je rozpoznać w początkowym stadium choroby.

Przeszczep wątroby jest rozwiązaniem, jeśli pacjent ma chorą lub szwankującą wątrobę, a sama operacja trwa od 6 do 8 godzin. Zanim osoba zostanie wpisana na listę oczekujących na przeszczep, dokładnie analizuje się ryzyko i korzyści z operacji.

Dobry kandydat na biorcę wątroby musi spełniać pewne kryteria… to co eliminuje to np. ciężka, nieodwracalna choroba z krótką oczekiwaną długością życia, ciężkie nadciśnienie płucne, układowa lub niepohamowana infekcja lub rak, który rozprzestrzenia się na inne części ciała.

W większości przypadków dawcami wątroby mogą zostać osoby, u których stwierdzono śmierć mózgu, o ile ich krewni wyrażą na to zgodę. Dawcą części wątroby może również zostać osoba żyjąca, krewny biorcy bądź znajomy.

W niektórych przypadkach życie może uratować ktoś zupełnie obcy, jak to było w przypadku Loritz i Braydena.

 

Źródło: healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz