fbpx

COVID-19: Witamina D może pomóc szybciej wrócić do zdrowia

Amerykańscy badacze odkryli, że pacjenci  z koronawirusem rzadziej umierali z powodu powikłań, jeśli mieli dostatecznie wysoki poziom wit. D. Naukowcy wykryli u nich ponadto znacznie więcej limfocytów i niższy poziom białka świadczącego o stanach zapalnych.

 

Wit. D a koronawirus

Magazyn „PLOS ONE” opublikował odkrycie na temat związku poziomu wit. D z umieralnością na COVID-19. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Boston University School of Medicine na 235 pacjentów hospitaizowanych z powodu koronawirusa. Ich zdaniem, ci którzy przeszli chorobę w sposób łagodny i niezagrażający życiu mieli wysoki poziom wit. D we krwi.

– Roztropne będzie zalecenie każdemu przyjmowanie suplementów z witaminą D. Pomoże to obniżyć ryzyko zakażenia oraz wywołanych COVID-19 komplikacji– poinformował dr Michael F. Holick.

Dostatecznie, czyli ile?

Pacjenci z koronawirusem, którzy mieli we krwi co najmniej 30 ng/mL 25-hydroksywitaminy D rzadziej doświadczali ciężkiego przebiegu choroby, w tym utraty przytomności i niedotlenienia. Oznacza to, że chorzy po 40. roku życia rzadziej (aż o 51,5 proc.) umierali na powikłania związane z koronawirusem. Dodatkowo, okazało się, że wszyscy pacjenci z wysokim stężeniem wit. D we krwi mieli mniejsze stężenie białka C-reaktywnego, które świadczy wysokich stanach zapalnych w organizmie. Posidali również wyższą liczbę limfocytów, które chronią komórki przed wirusem.

-Mamy bezpośredni dowód, że zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy D może zredukować komplikacje, w tym burzę cytokinową (uwolnienie zbyt szybko, zbyt dużej ilości białek do krwi) i obniżyć ryzyko śmierci spowodowanej COVID-19 – podkreśla autor odkrycia dr Michael F. Holick.

Skuteczna obrona

Co więcej, dr Holick twierdzi, że wit. D pomaga aż o 54 proc. skuteczniej uniknąć samego zakażenia koronawirusem.

-Istnieje poważna obawa, że połączenie grypy i zakażenia koronawirusem może znacząco zwiększyć liczbę hospitalizowanych pacjentów i liczbę zgonów ze względu na powikłania towarzyszące tym dwóm rodzajom infekcji – dodaje dr Holick.

Badacz zaleca suplementację wit. D zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – mieszkańcy krajów klimatu umiarkowanego są rzadziej wystawieni na ekspozycję promieni słonecznych, a tym samym cierpią na niedobory wit. D w organizmie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz