fbpx

Studenci Politechniki Krakowskiej studenci stworzyli „glebarium”

Studenci z Politechniki Krakowskiej stworzyli w centralnej części miasta obszar do dekompozycji biomasy, zwanego „glebarium”. Jest to miejsce do kompostowania oraz tworzenia wartościowej materii organicznej. W realizacji tego projektu pomogli im uczniowie kończący szkołę średnią z Bielska-Białej.

Dr inż. arch. krajobrazu Kasper Jakubowski, ekspert w dziedzinie ekologicznego projektowania przestrzeni zielonych, prowadził warsztaty związane z tworzeniem tego glebarium. Dzięki tym staraniom, w Krakowie powstała ekologiczna przestrzeń służąca za dom dla wielu mikroorganizmów. Te mikroorganizmy aktywnie wspierają poprawę ekosystemu miejskiego.

Pierwszy tego typu projekt na Politechnice Krakowskiej, został zrealizowany przez studentów z Koła Naukowego Landscapes z Wydziału Architektury PK przy ul. Warszawskiej. Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej również uczestniczyli w pracy.

Dr Jakubowski podkreślił, że miejsca takie jak „glebarium” są istotne dla dekompozycji biomasy i tworzenia wartościowej materii organicznej. Procesy takie często są postrzegane jako nieestetyczne i usuwane z przestrzeni publicznej, choć są niezbędne dla procesów naturalnych i tworzenia gleby.

Nazwa „glebarium” jest kreatywnym odniesieniem do artystyczno-ekologicznej instalacji z wystawy Atropocen z 2022 roku, która rozpoczęła dyskusję na temat ważności tych procesów w architekturze.

By stworzyć ekologiczną przestrzeń, taką jak to glebarium, studenci użyli wiklinowego płotu do określenia granic, a w środku umieścili różne materiały organiczne. Tak stworzone miejsce nie tylko ładnie się prezentuje, ale przede wszystkim przyczynia się do poprawy ekosystemu miejskiego.

Podczas warsztatów przypomniano o znaczeniu naturalnych procesów, takich jak gnicie czy dekompozycja, które są kluczowe dla natury i metabolizmu miasta. Wykorzystywanie lokalnych zasobów organicznych przynosi korzyści dla środowiska, tworząc zdrową glebę, ograniczając emisję gazów cieplarnianych i poprawiając cykl azotu i węgla.

Glebarium będzie służyło jako miejsce edukacyjne dla studentów, zwiększając świadomość ekologiczną społeczności akademickiej. Będzie tam także produkowany kompost, który posłuży do pielęgnacji roślinności na głównym kampusie uczelni.

Cały projekt został zrealizowany w ramach warsztatów towarzyszących Międzynarodowej Konferencji Naukowej dotyczącej Sztuk Ogrodowych i Dendrologii Historycznej, skupiającej się na zrównoważonym rozwoju i zarządzaniu krajobrazem kulturowym.

Dodaj komentarz