fbpx

Rusza akcja “Mów o sobie” dotycząca kondycji psychicznej studentów

Kampania “Mów o sobie” ma na celu zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne studentów z uczelni wrocławskich i opolskich. Przygotowane ankiety mają umożliwić zidentyfikowanie potrzeb wsparcia oraz zachęcić studentów do poszukiwania specjalistycznej pomocy.

Inicjatywę “Mów o sobie” zaproponowali i zrealizują eksperci z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Akcja polega na przeprowadzeniu ankiety wśród studentów uczelni z Wrocławia i Opola, jak podano na stronie uczelni.

Jak mówiła dr hab. Monika Szewczuk-Bogusławska z Wydziału Psychiatrii, coraz więcej młodych ludzi doświadcza trudności emocjonalnych.

Coraz częściej młodzi ludzie zgłaszają się po wsparcie do specjalistów. Wielu z nich to studenci, którzy przeżywają różne emocje związane z nowym środowiskiem akademickim i życiowymi zmianami, jak podkreśla prof. Błażej Misiak z tej samej katedry.

Szczególnie interesujący dla badaczy z Wrocławia jest temat samookaleczeń, który do tej pory nie był szeroko badany w Polsce.

“Statystyki pokazują, że między 18 a 35 rokiem życia znaczący odsetek osób doświadcza samookaleczeń. W większości przypadków te działania mają charakter prób radzenia sobie z negatywnymi uczuciami, a nie prób samobójczych” – wyjaśnił prof. Misiak.

Osoby te dokonują samookaleczeń, aby radzić sobie z trudnymi emocjami. Dr hab. Szewczuk-Bogusławska podkreśliła, że takie działania często mają na celu zwrócenie uwagi na ich problemy.

Badacze chcą zrozumieć skalę problemu wśród studentów oraz określić przyczyny takiego zachowania.

“Przy pomocy naszej ankiety chcemy dowiedzieć się więcej o czynnikach wpływających na samookaleczenia wśród studentów” – dodał prof. Misiak.

Planują także podzielić się wynikami badań w publikacjach naukowych, aby pomóc specjalistom w skutecznym leczeniu zaburzeń emocjonalnych.

Podczas kampanii specjaliści zachęcają studentów do poszukiwania pomocy, jeśli czują się przytłoczeni.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oferuje wsparcie psychologiczne przez cały rok, a studenci mogą korzystać z konsultacji z profesjonalistami.

“Chcemy przypomnieć o dostępnych formach pomocy i zachęcić studentów do korzystania z nich” – powiedział prof. Misiak.

Inicjatywę poparły różne instytucje, w tym Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola oraz Wrocławskie Centrum Akademickie.

Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mieści się przy Wybrzeżu Pasteura 10, 50-367 Wrocław. Tel. 71/ 784 16 10, email: kps@usk.wroc.pl.

One thought on “Rusza akcja “Mów o sobie” dotycząca kondycji psychicznej studentów

  • 26 października 2023 at 19:20
    Permalink

    Ciekawa inicjatywa. W sumie każdy z nas może takie inicjatywy wymyślać i wdrażać. Są osoby, które potrafią tylko coś wymyśleć, ale nie potrafią przeprowadzić wdrożenia. Wtedy potrzeba się połączyć z kimś, kto takie działanie przeprowadzi. A jak kogoś spotkać? Mówić o tym pomyśle w domu, pracy, sklepie, na spacerze, na uczelni, w parafii. Przyjdzie czas gdy ktoś się do nas dołączy i razem zdołamy zrealizować pomysł.

    Reply

Dodaj komentarz