fbpx

Biologiczny beton pochłania dwutlenek węgla, izoluje i wygląda jak pionowy ogród

Zachowanie równowagi środowiskowej to tak naprawdę gra w berka. Aktualne tendencje w produkcji energii i budownictwie oznaczają, że naukowcy zajmujący się zrównoważonym rozwojem muszą znajdować co rusz to nowe, sprytne sposoby ograniczenia emisji.

Badacze z UPC w Barcelonie znaleźli kreatywne rozwiązanie tego problemu. Odkryli, jak sprytnie budować gigantyczne budowle przy użyciu betonu ekologicznego, który obniża emisję CO2, reguluje temperaturę i jednocześnie przyciąga wzrok. Ten rodzaj betonu charakteryzuje się zwiększoną retencją wody, co stwarza dogodne warunki dla życia mchów, porostów, i innych organizmów biologicznych.

Budowle z tego materiału mogą – w regionach o spokojnym klimacie śródziemnomorskim – pochłaniać dwutlenek węgla i uwalniać tlen, a wszystko to dzięki mikroalgom i innym zielonym mikroorganizmom, które je porastają. Te pionowe ogrody mają niezwykle estetyczny wygląd, jednak ich piękno tkwi również w przemyślanej konstrukcji.

Beton ekologiczny działa etapami. Górna warstwa pochłania i gromadzi wodę deszczową, która pozwala mikroorganizmom pod spodem rosnąć. Jest ona także w stanie pochłaniać promieniowanie słoneczne, tym samym izolując budynek i regulując temperaturę dla osób znajdujących się w środku. Ostatnia warstwa z kolei wypiera wodę, chroniąc przed nią wewnętrzną strukturę budynku.

Zwykły beton posiada wysokie pH, co uniemożliwia wzrost roślin, natomiast beton ekologiczny stanowi bardziej kwaśne podłoże, dzięki czemu mikroorganizmy mogą swobodnie się rozwijać.

Strona internetowa UPC głosi, że naukowcy mają większe plany co do projektu – „Kolejnym celem jest to, aby wygląd fasad zbudowanych z nowego materiału zmieniał się z czasem, pokazując zmiany w kolorze w zależności od pory roku.”

 

 

 

Źródło: theplaidzebra.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz