fbpx

Grupa milionerów apeluje do rządów, aby podnieść im podatki

Grupa milionerów przekonuje, że nadszedł czas, aby zdecydowanie rozważyć temat opodatkowania majątków najbogatszych. Zapewniają, że miałoby to pozytywny wpływ na stabilność gospodarczą i przyniosłoby korzyści dla społeczeństwa jako całości.

Patriotic Millionaires, organizacja założona w 2010 roku w USA, liczy obecnie 240 członków. Składają się na nią multimilionerzy i miliarderzy z różnych zakątków świata, którzy nawołują do nałożenia na nich większych obciążeń podatkowych. Wyróżnia ich specjalistyczna wiedza finansowa, podatkowa, pozycja społeczna, sieć kontaktów i znane nazwiska. Należy do nich między innymi Abigail Disney, były brytyjski konsultant i inżynier Phil White oraz aktor Mark Ruffalo, autor listu “Cost of Extreme Wealth” przedstawionego na Światowym Forum Ekonomicznym na początku tego roku. Organizacja kontynuuje budowanie silnych powiązań z zamożnymi osobami z Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz z członkami duńskiej grupy Millionaires for Humanity.

Członkowie grupy Patriotic Millionaires są znani ze swojej otwartości i szczerości.

Często zaznaczają, że podatki od majątku mogą przyczynić się do stabilności ekonomicznej oraz utrzymania dobrze wykształconej siły roboczej i silnej klasy średniej – zatem płacenie wyższych podatków może okazać się korzystne dla zamożnych przedsiębiorców, ponieważ bogatsze społeczeństwo oznacza więcej potencjalnych klientów. Inni skupiają się na sprawiedliwości i zdrowym rozsądku w czasach narastających nierówności i pogarszającej się jakości usług publicznych.

Czego zatem domagają się członkowie Patriotic Millionaires? Ich propozycje oparte są na badaniach dotyczących podatków majątkowych i nierówności społecznych.

Najbogatszy 1 proc. obywateli Wielkiej Brytanii posiada więcej niż 70 proc. najbiedniejszych osób w kraju.

W związku z tym, grupa w Wielkiej Brytanii wzywa do nałożenia rocznego podatku majątkowego w wysokości 1-2 proc. na majątki przekraczające 10 mln funtów, który miałby objąć około 20 tys. osób. Zgodnie z analizą Wealth Tax Commission na LSE i University of Warwick, taki podatek mógłby generować do 22 mld funtów rocznie. Suma ta prawie wystarczyłaby na zapewnienie całemu sektorowi publicznemu wzrostu płac zgodnego z inflacją.

W tym roku, grupa planuje szereg wydarzeń skoncentrowanych na kwestiach podatkowych, inwestycjach i mobilności społecznej, mimo że członkowie Patriotic Millionaires na ogół sprzeciwiają się wpływowi bogatych na decyzje polityczne — poprzez prywatny lobbing, który często podważa zaufanie do demokracji. Mimo to, ich wizyty w Pałacu Westminster są na razie postrzegane jako konieczne zło. Apel Patriotic Millionaires o opodatkowanie bogatych może zyskać na sile właśnie dlatego, że pochodzi od samych zainteresowanych.

Źródło: patrioticmillionaires.org

Dodaj komentarz