fbpx

Powstał latający samochód z certyfikatem

Amerykański organ regulacyjny ds. lotnictwa wydał certyfikat dla prototypu latającego samochodu, potwierdzając jego zdolność do latania. Chociaż obecnie zezwolenie to jest ograniczone do badań, działań rozwojowych i demonstracji.

Pozwolenie dla konstrukcji Alef Automotive na lot oznacza, że możliwe są dalsze testy i rozwój projektu. To krok w kierunku uzyskania pełnego certyfikatu, który pozwoliłby na bezpieczne poruszanie się latającym samochodem.

Latający samochód z certyfikatem

Zakłada się, że pojazd w locie będzie mógł pokonać około 180 km, a w ruchu drogowym – 320 km. Projekt zakłada, że jako samochód będzie mógł poruszać się z prędkością do 40 km/h.

Pomimo że jest to pojazd, ma on przede wszystkim latać.

“Model A” to pierwszy latający pojazd, który może poruszać się po publicznych drogach i parkować jak normalne auto, dzięki pozwoleniu od FAA.

Zakłada się, że pierwsze egzemplarze, warte 300 tysięcy dolarów, trafią na rynek za dwa lata.

Wiele firm pracuje nad rozwojem w pełni elektrycznych latających pojazdów. FAA (Federal Aviation Administration) potwierdziła, że Alef “nie jest pierwszym samolotem tego typu”, który otrzymał specjalny certyfikat lotniczy. Alef podkreśla jednak, że ich pojazd jest unikalny, mogąc funkcjonować zarówno na drogach, jak i w powietrzu, wyglądając jak zwykłe auto i parkując na normalnym miejscu parkingowym — informuje portal CNN.

Nad “Modelem A” firma pracuje od 2015 roku, inspirowana filmem “Powrót do przyszłości II”. Firma już przyjmuje zamówienia w przedsprzedaży na pojazd, który ma zadebiutować na rynku w 2025 roku w cenie ok. 300 tys. dolarów.

UPI zauważa, że “Model A” nie otrzymał jeszcze zatwierdzenia od krajowego urzędu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA).

 

 

Dodaj komentarz