fbpx

Odkryto największą roślinę na Ziemi. Jej powierzchnia jest wielkości Świnoujścia

Przy wybrzeżu Australii odkryto największa znana roślina na Ziemi — informuje University of Western Australia. Jet to trawa morska, której powierzchnie można porównać do wielkości Świnoujścia.

Znalezisko zostało odkryte w Shark Bay, około 800 km na północ od Perth. Zespół ekspertów z University of Western Australia natknął się na nie przypadkowo. Naukowcy chcieli się przyjrzeć różnorodności genetycznej dużej podwodnej łąki z trawy morskiej, która powszechnie występuje wzdłuż części wybrzeża Australii.

Łąka okazała się jedną rośliną!

Korzystając z testów genetycznych, naukowcy ustalili, że łąka jest w rzeczywistości… jedną rośliną. Jej powierzchnia zajmuje ok 200 km2. Porównując ją do polskich miast, można powiedzieć, że jest mniej więcej wielkości Świnoujścia.

Naukowcy zebrali pędy z całej zatoki i przebadali 18 tys. markerów genetycznych, aby stworzyć „odcisk palca” z każdej próbki. Chcieli dowiedzieć się, ile roślin tworzy łąkę.

— Odpowiedź nas wprawiła nas w zdumienie — tylko jedna! — powiedziała Jane Edgeloe, główna autorka badania. Okazało się więc, że to największa znana roślina na Ziemi.

4,5 tys. lat rozrostu

Naukowcy podkreślają, że roślina jest również godna uwagi ze względu na swoje właściwości adaptacyjne.

— Wydaje się, że jest bardzo odporna, doświadcza szerokiego zakresu temperatur i zasolenia oraz wysokich warunków oświetleniowych, które razem byłyby dla większości roślin warunkami ekstremalnymi — powiedziała dr Elizabeth Sinclair, jedna z badaczek.

Ten gatunek trawy morskiej rośnie na ogół w tempie do 35 cm rocznie. W ten sposób naukowcy oszacowali, że rozrost do obecnych rozmiarów zajął roślinie 4500 lat.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the Royal Society B”.

Źródło: euronews.com

 

2 thoughts on “Odkryto największą roślinę na Ziemi. Jej powierzchnia jest wielkości Świnoujścia

Dodaj komentarz